خالق شبکه جهانی وب به قطع اینترنت در ایران واکنش نشان داد

خالق شبکه جهانی وب به قطع اینترنت در ایران واکنش نشان داد
Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تیم برنرزلی، خالق شبکه جهانی وب با انتقاد از قطع اینترنت گفت حکومت ایران اکنون به نماد بالکانیزه کردن اینترنت در جهان تبدیل شده است.

آگهی

تیم برنرزلی، خالق شبکه جهانی وب با انتقاد از حکومت ایران برای قطع اینترنت گفت حکومت ایران اکنون به نماد بالکانیزه کردن اینترنت در جهان تبدیل شده است.

آقای برنرزلی بالکانیزه کردن اینترنت [تجزیه اینترنت به واحدهای دیوارکشیده محلی و برپایی اینترنت‌های مجزای کشوری] را یکی از بزرگترین چالش‌های فزاینده دوران معاصر خواند و از حکومت‌های چین، روسیه و ایران به عنوان حکومت‌هایی نام برد که در پی کنترل بیشتر بر شبکه‌های داخلی و سخت‌تر کردن سانسور و زیرنظر گرفتن شهروندان هستند.

مخترع وب دراین باره گفت: «روند بالکانیزه کردن اینترنت واقعا نگران کننده است و ما حد نهایتش را در حال حاضر در ایران می‌بینیم.»

آقای برنرزلی اضافه کرد یک حکومت قوی، حکومتی است که دربرابر «دیگر صداها، صداهای اپوزسیون و صداهای خارجی که توسط شهروندانش شنیده می‌شود» مدارا به خرج می‌دهد.

در هفته گذشته همزمان با ناآرامی‌های خیابانی در ایران در اعتراض به وضعیت اقتصادی، حکومت ایران اینترنت را برای شش روز به طور تقریبا کامل قطع کرد و گزارش می‌شود هنوز دسترسی شهروندان ایرانی به طور کامل به شبکه جهانی اینترنت برقرار نشده است.

تیم برنرزلی این اظهارات را در جریان معرفی کتاب تازه‌ منتشر شدۀ بنیاد فناوری‌های وب برای مقابله با آسیب‌های روبه‌رشدی چون اخبار جعلی، سانسور و زیرنظر گیری‌های دسته‌جمعی بیان کرده است.

این کتاب که «قرارداد وب» نام دارد حقوق و وظایف افراد را در قبال اینترنت معلوم می‌کند و با هدف تعریف تعهداتی برای دولت‌ها و صنایع نوشته شده است تا گردش آزاد اطلاعات در وب بتواند ادامه یابد.

تیم برنرزلی، فناوری وب (World Wide Web ) یا همان www را سی سال پیش در مارس ۱۹۸۹ میلادی خلق و در نوامبر همان سال آن را بصورت عملی راه اندازی کرد. وی موسس سازمانی به نام بنیاد فناوری‌های وب نیز هست.

وی در خصوص کتاب «قرارداد وب» گفت: «ما تا به حال یک ساختار مشخص و کاملی برای آیندۀ پیش‌روی وب در اختیار نداشتیم و این اولین باری است که یک کتاب قوانین، در خصوص مسئولیت‌های مشترک ما تدوین می‌شود.»

در حال حاضر متن تهیه شده عمدتا چارچوبی برای حفاظت از حریم شخصی آنلاین و اطلاعات خصوصی ارائه می‌دهد و شهروندان را قادر به اعمال کنترل بیشتر بر روی اطلاعات جمع شده از آنان می‌کند.

دست‌اندرکاران و تهیه‌کنندگان کتاب جدید گفته‌اند قوانین فعلی و نهادهای موجود در این مورد به سطح استاندارد درستی نرسیده‌اند.

آقای برنرزلی گفته است شرکت‌های گوگل و فیسبوک با هدف مشارکت در تهیه این قوانین با بنیاد فناوری‌های وب وارد تعامل شده‌اند. خالق وب با استقبال از مشارکت این شرکت‌ها گفت: «ما احساس می‌کنیم این شرکت‌ها و همین‌طور دولت‌ها باید دور میز [تدوین قوانین] یک صندلی داشته باشند و بفهمند که ارزش آن‌ها از دید ما برابر است.»

برنزرلی پیش‌تر از مداخله شرکت‌های بزرگی چون گوگل و فیس بوک در زندگی خصوصی شهروندان ابراز نگرانی کرده بود.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرده است مدل‌های تجاری شرکت‌های گوگل و فیسبوک بر نقض حقوق بشر بنا شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلال اینترنت در ایران؛ قطع ۹۵ درصدی شبکه موبایلی

سورپرایز وزیر ارتباطات ایران کاربران شبکه‌های اجتماعی را شوکه کرد

جعل ماهرانه تصاویر جنسی تیلور سوئیفت با هوش مصنوعی صدای کاخ سفید را در آورد