انتشار تصاویر تکان‌‌دهنده از ذوب یخچال‌های طبیعی سوئیس

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتشار تصاویر تکان‌‌دهنده از ذوب یخچال‌های طبیعی سوئیس
کپی رایت  Reuters

خبرگزاری رویترز تصاویری مقایسه‌ای از یخچال‌های طبیعی سوئیس منتشر کرده است که عمق اثر گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی را بر طبیعت این کشور نشان می‌دهد.

در این مجموعه تصاویر عکس‌های گرفته‌شده از این یخچال‌ها با عکس‌های گرفته‌شده از آن‌ها در ده‌ها سال پیش با هم مقایسه شده‌ و روند نابودی آن‌ها به تصویر کشیده شده است.

نتایج یک مطالعه نشان داده است که یخچال‌های طبیعی سوئیس در پنج سال گذشته یک دهم از حجم خود را از دست داده‌اند؛ امری که انتظار می‌رود سبب بالا آمدن سطح آب‌ها و سقوط صخره‌ها شود.

Reuters

پیش‌تر در سال جاری میلادی پژوهشگران آکادمی علوم سوئیس گفته بودند اندازه‌گیری‌۲۰ یخچال این کشور نشان می‌دهد که امسال میزان ذوب این یخچال‌ها به رکورد تازه‌ای رسیده است. پژوهشگران می‌گویند بیش از ۵۰۰ یخچال طبیعی در ناحیه کوه‌های آلپ سوئیس از سال ۱۸۵۰ میلادی تا کنون از میان رفته‌اند.

مطالعۀ دیگری که توسط یخچال‌شناسان در مؤسسه فناوری فدرال زوریخ انجام شده، نشان می‌دهد در صورتی که انتشار گازهای گلخانه‌ای مهار نشود، بیش از ۹۰ درصد از ۴ هزار یخچال‌ طبیعی که در سراسر آلپ قرار دارند در انتهای قرن حاضر ناپدید می‌شوند.

پیش‌تر در این ماه بیش از ۱۱ هزار دانشمند از ۱۵۳ کشور جهان با تأیید مطالعه‌ای در حوزه اقلیمی هشدار داده بودند که زمین با یک وضعیت اضطراری آب و هوایی روبرو است و تبعات و خطرات ناشی از آن جدی است.

Reuters

بیشتر بخوانید: