آمریکا متحدانش را برای حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس آماده می‌کند

آمریکا متحدانش را برای حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس آماده می‌کند
Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده آمریکا در حال آماده سازی متحدان خود در خلیج فارس برای حفاظت از عبور و مرور کشتی‌ها در آب‌های منطقه است.

آگهی

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا با برگزاری یک رزمایش در خلیج فارس، در حال آماده سازی متحدان خود در خلیج فارس برای حفاظت از عبور و مرور کشتی‌ها در آب‌های منطقه است.

عملیات دریایی بین‌المللی آمریکا که در واکنش به حملات به کشتی‌های تجاری در خلیج فارس انجام می‌گیرد، از ۲۱ اکتبر آغاز شده و سه هفته طول خواهد کشید.

در این رزمایش که دومین رزمایش بزرگ در نوع خود است، پنج هزار سرباز، ۴۰ کشتی و ۱۷ هواپیما از ۵۰ کشور شرکت دارند.

علی بن شریدی، رئیس تیم خنثی‌سازی مین نیروی دریایی عربستان سعودی، به خبرگزاری فرانسه گفت هدف از این عملیات برای آنان «افزایش توانمندی‌ها و به اشتراک گذاشتن تجارب‌مان برای خنثی‌سازی مین‌هاست تا بتوانیم از عبور و مرور آزاد کشتی‌ها محافظت کنیم.»

بامداد پنج‌شنبه ۲۳ خرداد به دو فروند نفتکش در دریای عمان و در نزدیکی سواحل ایران در جنوب بندر جاسک حمله‌ای صورت گرفت. این رویداد در ادامه تنش فزاینده میان ایران و آمریکا واکنش‌های جهانی زیادی را به دنبال داشت و آمریکا، ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرد.

با توقیف نفتکش تجاری بریتانیا توسط ایران این تنش‌ها افزایش یافت و آمریکا اعلام کرد ائتلافی بین‌المللی را برای محافظت از رفت و آمد کشتی‌ها در خلیج فارس تشکیل خواهد داد.

بیش از یک چهارم نفت خام صادراتی جهان از تنگه هرمز می‌گذرد و واشنگتن می‌گوید که این ائتلاف نظامی در وضعیتی که تنش‌ها با ایران رو به افزایش است، با هدف حفاظت از حمل و نقل دریایی در خلیج فارس و انتقال آزادانۀ نفت از مسیر تنگه هرمز تشکیل خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ماموریت نظارت دریایی اروپایی در تنگه هرمز» با حمایت هشت کشور

ناو آمریکایی آبراهام لینکلن وارد خلیج فارس شد

وزیر خارجه امارات: ایران به میز مذاکره بازگردد و اقتصادش را زنده کند