تصاویر پنتاگون از حمله نیروهای آمریکا به مخفیگاه ابوبکر بغدادی

تصاویر پنتاگون از حمله نیروهای آمریکا به مخفیگاه ابوبکر بغدادی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کنت مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده که در زمان انتشار این تصاویر، توضیحاتی را ارائه می‌داد گفت: «ایده تخریب کامل این محل (مخفیگاه داعش) برای اطمینان از این موضوع بود که به محل زیارت یا یادواره تبدیل نشود.»

آگهی

وزارت دفاع ایالات متحده روز چهارشنبه، ۳۰ اکتبر تصاویر حمله نیروهای آمریکایی به مخفیگاه ابوبکر بغدادی که منجر به مرگ رهبر داعش شد را منتشر کرد و نسبت به اقدامات تلافی‌جویانه اعضای این گروه هشدار داد.

آنچه در این اولین تصویر هوایی سیاه و سفید دیده می‌شود شلیک هواپیماهای ایالات متحده به ستیزه‌جویان داعش در اطراف مخفیگاه ابوبکر بغدادی است و ویدئوی بعدی تصویر بمباران این خانه و دود سیاهی است که پس از اصابت بمب از آن برخاست.

ایده تخریب کامل محل (مخفیگاه بغدادی) برای اطمینان از این موضوع بود که به محل زیارت یا یادواره تبدیل نشود
کنت مک‌کنزی
فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده

کنت مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده که در زمان انتشار این تصاویر، توضیحاتی را ارائه می‌داد گفت: «ایده تخریب کامل این محل برای اطمینان از این موضوع بود که به محل زیارت یا یادواره تبدیل نشود.»

به گفته ارتشبد مک‌کنزی رهبر داعش دو کودک (و نه سه کودک) را همراه خود به داخل تونل برد. وی افزود که این کودکان زیر ۱۲ سال به نظر می‌رسند و هر دوی آنان به همراه بغدادی کشته شدند.

آیا بغدادی در لحظات آخر «گریه و زاری» کرد؟

فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده سخنان دونالد ترامپ که گفته بود رهبر داعش در آخرین لحظات گریه و زاری می‌کرد را تائید نکرد و گفت: «من تنها می‌توانم درباره آخرین لحظات زندگی بغدادی این را برای شما بگویم که او همراه دو کودک به زیر زمین (تونل) خزید و خود را منفجر کرد، زمانی که نیروهایش روی زمین ماندند.» وی افزود: «بنابراین می‌توانید بر اساس فعالیت‌هایش نتیجه بگیرید که او چگونه آدمی بود…من نمی‌توانم چیز دیگری را درباره آخرین لحظات او تايید یا رد کنم.»

می‌توانید بر اساس فعالیت‌هایش نتیجه بگیرید که او چگونه آدمی بود…من نمی‌توانم چیز دیگری را درباره آخرین لحظات او تايید یا رد کنم
کنت مک‌کنزی
فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده

روز دوشنبه ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد نیروی زمینی ارتش آمریکا نیز ضمن رد ادعای آقای ترامپ گفت که به نظر می‌رسد رئیس جمهوری این اطلاعات را از مکالمه مستقیم خود با اعضای واحد عملیات به دست آورده باشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه خبر کشته شدن ابوبکر بغدادی، رهبر داعش را اعلام کرد. وی درباره جزییات کشته شدن بغدادی گفته بود: «او پس از فرار در انتهای یک تونل و با گریه و زاری کشته شد.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا جسد ابوبکر بغدادی به دریا انداخته شد؟

دادگاه نیویورک ترامپ را در پرونده تخلف مالی ۳۶۴ میلیون دلار جریمه کرد

محاکمه ترامپ در نیویورک ۲۰ روز پس از «سه‌شنبه بزرگ» انتخابات مقدماتی آغاز می‌شود