چگونه یک عقاب با ارسال پیامک از ایران پژوهشگران روسی را ورشکست کرد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
چگونه یک عقاب با ارسال پیامک از ایران پژوهشگران روسی را ورشکست کرد؟

گروهی از دانشمندان پرنده‌شناس از سیبری دریافتند که دلیل افت ناگهانی بودجه آنان، ارسال تعداد زیادی پیام متنی گرانقیمت از ایران توسط یکی از عقاب‌های تحت حفاظت آنان است. اما مگر عقاب اس‌ام‌اس می‌فرستد؟

داستان از این قرار است که گروهی از پژوهشگران پرنده‌شناش روس در یک موسسه حفاظت از حیات وحش با نام «شبکه تحقیق و حفاظت از پرندگان شکاری روسیه» مسیر مهاجرتی عقاب‌های نادر از جمله عقاب صحرایی را با نصب دستگاه ردیاب جی‌پی‌اس خورشیدی بر پشت آنان بررسی می‌کنند. دلیل ردیابی این پرندگان این است که خطرات بر سر راه آنان مانند خطوط برق با ولتاژ بالا یا طعمه‌های سمی کنترل آفات شناسایی شود تا فعالان محیط زیست بتوانند برای پاکسازی این مسیرها و حفظ جان گونه‌های در خطر انقراض راه حلی پیدا کنند.

مشکل اصلی در این پروژه این است که دستگاه ردیاب جی پی‌اس مختصات این پرندگان را با پیامک از طریق شبکه تلفن‌ همراه ارسال می‌کند و گاهی مانند همین مورد، رومینگ تلفن همراه باعث دردسر می‌شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گزارش رسانه روسی «راشا تودی» امسال بیش از دوازده عقاب در این پروژه ردیابی شدند و اکثر آنان تابستان امسال را در مکان‌های غیر شهری قزاقستان که پوشش تلفن همراه نداشت سپری کردند. محققان نیز انتظار داشتند که این یکی از مسیرهای معمول را طی کنند که بدون نیاز به استفاده از شبکه تلفن کشورهای مختلف پیامک‌ها را دریافت کنند؛ اما یکی از عقاب‌ها آنان را شگفت‌زده کرد.

این عقاب که «مین» نام دارد به سمت ایران پرواز کرد و از آنجا طی چند ماه تعداد زیادی پیامک از ردیابش ارسال شد. مشکل اینجاست که هزینه رومینگ ایران زیاد است و هر روز چهار پیامک از مین به مرکز پژوهشکده ارسال می‌شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

Image from http://rrrcn.ru/
مسیر حرکت عقاب‌هاImage from http://rrrcn.ru/

هزینه هر پیامک ارسال شده از ردیاب «مین» ۷۷ سنت (بر مبنای دلار آمریکا) بوده این در حالی است که برای مثال هزینه پیامک‌ها از قزاقستان به میزان قابل توجهی کمتر است.

دانشمندان روسی برای جبران خسارت مالی خود یک کارزار کمک مالی برگزار کردند زیرا اگر این کار را نکنند بودجه آنها ۱۰ هفته زودتر از موعد ردیابی کامل عقاب ها به پایان می‌رسد.

بیشتر بخوانید: