چگونه یک عقاب با ارسال پیامک از ایران پژوهشگران روسی را ورشکست کرد؟

چگونه یک عقاب با ارسال پیامک از ایران پژوهشگران روسی را ورشکست کرد؟
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان روس برای جبران خسارت مالی خود یک کارزار کمک مالی برگزار کردند زیرا اگر این کار را نکنند بودجه آنها ۱۰ هفته زودتر از موعد ردیابی کامل عقاب ها به پایان می‌رسد.

آگهی

گروهی از دانشمندان پرنده‌شناس از سیبری دریافتند که دلیل افت ناگهانی بودجه آنان، ارسال تعداد زیادی پیام متنی گرانقیمت از ایران توسط یکی از عقاب‌های تحت حفاظت آنان است. اما مگر عقاب اس‌ام‌اس می‌فرستد؟

داستان از این قرار است که گروهی از پژوهشگران پرنده‌شناش روس در یک موسسه حفاظت از حیات وحش با نام «شبکه تحقیق و حفاظت از پرندگان شکاری روسیه» مسیر مهاجرتی عقاب‌های نادر از جمله عقاب صحرایی را با نصب دستگاه ردیاب جی‌پی‌اس خورشیدی بر پشت آنان بررسی می‌کنند. دلیل ردیابی این پرندگان این است که خطرات بر سر راه آنان مانند خطوط برق با ولتاژ بالا یا طعمه‌های سمی کنترل آفات شناسایی شود تا فعالان محیط زیست بتوانند برای پاکسازی این مسیرها و حفظ جان گونه‌های در خطر انقراض راه حلی پیدا کنند.

مشکل اصلی در این پروژه این است که دستگاه ردیاب جی پی‌اس مختصات این پرندگان را با پیامک از طریق شبکه تلفن‌ همراه ارسال می‌کند و گاهی مانند همین مورد، رومینگ تلفن همراه باعث دردسر می‌شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گزارش رسانه روسی «راشا تودی» امسال بیش از دوازده عقاب در این پروژه ردیابی شدند و اکثر آنان تابستان امسال را در مکان‌های غیر شهری قزاقستان که پوشش تلفن همراه نداشت سپری کردند. محققان نیز انتظار داشتند که این یکی از مسیرهای معمول را طی کنند که بدون نیاز به استفاده از شبکه تلفن کشورهای مختلف پیامک‌ها را دریافت کنند؛ اما یکی از عقاب‌ها آنان را شگفت‌زده کرد.

این عقاب که «مین» نام دارد به سمت ایران پرواز کرد و از آنجا طی چند ماه تعداد زیادی پیامک از ردیابش ارسال شد. مشکل اینجاست که هزینه رومینگ ایران زیاد است و هر روز چهار پیامک از مین به مرکز پژوهشکده ارسال می‌شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

Image from http://rrrcn.ru/
مسیر حرکت عقاب‌هاImage from http://rrrcn.ru/

هزینه هر پیامک ارسال شده از ردیاب «مین» ۷۷ سنت (بر مبنای دلار آمریکا) بوده این در حالی است که برای مثال هزینه پیامک‌ها از قزاقستان به میزان قابل توجهی کمتر است.

دانشمندان روسی برای جبران خسارت مالی خود یک کارزار کمک مالی برگزار کردند زیرا اگر این کار را نکنند بودجه آنها ۱۰ هفته زودتر از موعد ردیابی کامل عقاب ها به پایان می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنده نگه داشتن رسمی ۳ هزار ساله؛ مسابقات شکار با باز در قزاقستان آغاز شد

ویدئو؛ اسب‌ و عقاب‌ در رسوم سنتی قرقیزستان

استفاده از عقاب برای زمین گیر کردن پهپادها در هلند