کشف بقایای کلیسای یادبود یک «شهید پرافتخار» در سرزمین مقدس

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کشف بقایای کلیسای یادبود یک «شهید پرافتخار» در سرزمین مقدس
Copyright  Reuters

باستان شناسان اسرائیلی روز چهارشنبه ۲۳ اکتبر پس از سه سال کاوش در منطقه‌ای در نزدیکی اورشلیم، یک کلیسای مسیحی متعلق به دوره بیزانس را از دل خاک بیرون آوردند.

در جریان حفاری، طبقات این بنا که با موزائیک‌های نقاشی شده از پرندگان، میوه‌ها، گیاهان و تصاویر رنگی تزئین شده بودند یافت شده است.

بنیامین استورچن، رئیس تیم کاوش، در این باره گفت: «ما در حیاط کلیسا کتیبه‌ای یونانی یافته‌ایم که نشان می‌دهد این بنا در یادبود یک «شهید پرافتخار» برپا شده است. این شهید بی‌نام است و هویتش هنوز یک معماست.»

سازمان تائید هویت بناهای باستانی اسرائیل قدمت این زیارتگاه را که در ده مایلی غرب اورشلیم قرار دارد، قرن شش بعد از میلاد تخمین زده است.

هرچند هنوز هویت فرد مدفون به دست نیامده است، باستان شناسان می‌گویند با توجه به ولخرجی انجام شده برای تزئین بنا به نظر می‌رسد وی شخصیت مشهوری بوده باشد.

یک کتیبه دیگر در کلیسا نشان می‌دهد تیبریوس دوم کنستانتین، امپراطور بیزانس، به ساخت این بنا کمک کرده است.

بنیامین استورچن میگوید: «ما تا به حال چند صد کلیسا را در محدوده سرزمین مقدس شناسایی کرده‌ایم، اما این کلیسا به دلیل مشارکت امپراطور در ساخت آن و همچنین خوب حفظ شدن‌اش در طول تاریخ، با فاصله زیاد از بسیاری از کلیساهای دیگر ایستاده است.»

بیشتر بخوانید: