Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش‌ها به تشبیه تحقیقات استیضاح به خشونت جمعی علیه سیاهپوستان از سوی ترامپ

واکنش‌ها به تشبیه تحقیقات استیضاح به خشونت جمعی علیه سیاهپوستان از سوی ترامپ
Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آقای ترامپ تحقیقات دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان برای استیضاح خود را به «لینچ کردن» تشبیه کرد. این واژه به صورت کلی به ضرب و جرح و در نهایت اعدام خودسرانه فردی متعلق به یک اقلیت در جامعه توسط گروهی از افراد اطلاق می‌شود.

آگهی

استفاده دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده از واژه‌ای تاریخی درباره سنتی نژادپرستانه در قبال سیاهپوستان آمریکا و تشبیه تحقیقات استیضاح خود به آن با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد.

آقای ترامپ تحقیقات دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان برای استیضاح خود را به «لینچ کردن» تشبیه کرد. این واژه به صورت کلی به ضرب و جرح و در نهایت اعدام فراقانونی (خودسرانه) فردی متعلق به یک اقلیت در جامعه توسط گروهی از افراد اطلاق می‌شود.

شورش و حمله دسته‌جمعی به ایتالیایی‌ها در نیواورلئان در سال ۱۸۹۱ میلادی

رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۲ اکتبر در حساب توئیتری خود نوشت: «جمهوریخواهان باید به یاد بیاورند که اینجا شاهد چه هستند...لینچ کردن. اما ما پیروز خواهیم شد.»

«لینچ کردن» (Lynching) بنا به تعریف به حمله گروهی از افراد به شخص با اشخاص یک گروه اقلیت و ضرب و جرح آن‌ها در ملاء عام است. ضاربان وابسته به «اکثریت قدرتمند» برای جلب توجه دیگران این کار را با سر و صدای زیاد انجام می‌دهند. این عمل در دوران پس از جنگ داخلی آمریکا تا زمان قدرت گرفتن جنبش حقوق مدنی (بین سالهای ۱۸۸۰ تا ۱۹۶۰) به قتل هزاران نفر که اکثر آنان را سیاهپوستان تشکیل می‌دادند منجر شد.

رئیس‌جمهور نباید یک تحقیقات استیضاح که بر مبنای قانون اساسی است را با چنین فصل تاریک و خوفناکی در تاریخ آمریکا مقایسه کند.
حکیم جفریس
نماینده مجلس نمایندگان ایالات متحده

شخصیت‌های سیاسی ایالات متحده از دموکرات‌ و جمهوریخواه به این تشبیه دونالد ترامپ واکنش نشان دادند.

حکیم جفریس، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان ایالات متحده درباره این موضوع گفت: «رئیس‌جمهور نباید یک تحقیقات استیضاح که بر مبنای قانون اساسی است را با چنین فصل تاریک و خوفناکی در تاریخ آمریکا مقایسه کند. این عمل او غیرمسئولانه است و امیدوارم عذرخواهی کند.»

سناتور میچ مکانل، رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنای آمریکا در واکنش به این توئیت دونالد ترامپ با تاکید بر «غیرمنصفانه» بودن تحقیقات استیضاح، تشبیه استفاده شده توسط رئیس جمهوری را بی‌سلیقگی در انتخاب کلمات خواند و گفت: «اگر من بودم با توجه به تاریخ کشور این موضوع (استیضاح) را با لینچ کردن مقایسه نمی‌کردم. این کار (رئیس جمهور) بی سلیقگی در انتخاب کلمات بود.»

این کار (رئیس جمهور) بی سلیقگی در انتخاب کلمات بود
سناتور میچ مکانل
رهبر جمهوریخواهان مجلس سنا

مخالفان دونالد ترامپ، وی را به ایجاد شکاف و اختلافات نژادی متهم می‌کنند. این انتقادها پس از اظهار نظر آقای ترامپ درباره راهپیمایی «ملی گرایان سفیدپوست» در شهر شارلوتزویل در سال ۲۰۱۷ به اوج رسید.

وی درباره درگیری میان «ملی گرایان سفیدپوست» و گروه‌‌هایی که در مخالفت با آنان به خیابان آمده بودند که به کشته شدن یکی از مخالفین انجامید گفته بود: «در هر دو طرف آدم‌های خوب پیدا می‌شود.»

لینچ کردن لکه‌ای تاریک در تاریخ کشور ماست و متوسل شدن دونالد ترامپ به آن برای فرار از پاسخگویی بیش از حد ننگین است
سناتور الیزابت وارن
یکی از نامزدهای انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها

الیزابت وارن، نامزد پیشتاز انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در حساب توئیتری خود نوشت: «لینچ کردن لکه‌ای تاریک در تاریخ کشور ماست و متوسل شدن دونالد ترامپ به آن برای فرار از پاسخگویی بیش از حد ننگین است.»

باید افزود که تعدادی از چهره‌های سیاسی نیز از تشبیه آقای ترامپ درباره تحقیقات استیضاح حمایت کردند. لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه در اینباره گفت: «این جریان خیلی چیزها را درباره رسانه‌های ما در سطح ملی روشن می‌کند. وقتی موضوع درباره ترامپ است چه کسی اهمیت می‌دهد که روند درست است یا خیر. فقط مهم است که به او ضربه بزند. بنابراین بله این کار را هر جور نگاه کنی لینچ کردن است.»

سخنگوی کاخ سفید نیز در دفاع از دونالد ترامپ خطاب به خبرنگاران گفت: «رئیس جمهوری به وضوح قصد به تجسم درآوردن احساسات خود و تجسم کردن راه و روش شما در قبال خود را داشته است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال اظهارات تند ترامپ خطاب به نماینده بالتیمور؛ نانسی پلوسی: نژادپرستی است

پیش‌بینی دینداری جوانان مسیحی ایالات متحده؛ مذهبی‌ترین ایالت آمریکا کدام است؟

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد