نشست نیویورک؛ از میانجیگری پاکستان تا دعوت آبه از ایران به خرد تاریخی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عمران خان، نخست وزیر پاکستان و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در حاشیه چهل و پنجمین نشست مجمع همگانی سازمان ملل متحد در نیویورک
عمران خان، نخست وزیر پاکستان و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در حاشیه چهل و پنجمین نشست مجمع همگانی سازمان ملل متحد در نیویورک   -   کپی رایت  رویترز

نخست وزیر پاکستان روز سه‌شنبه گفت که رئیس جمهوری آمریکا از او خواسته است تا برای کاستن از تنش با ایران میانجیگری کند.

عمران خان که در حاشیه نشست مجمع همگانی سازمان ملل در نیویورک سخن می‌گفت پس از دیدار با دونالد ترامپ و حسن روحانی در این زمینه گفت: «ترامپ از من پرسید آیا می‌توانیم به رفع تنش کمک کنیم و شاید به توافق دیگری برسیم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده اما روایت دیگری از این گفتگو دارد. آقای ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگاران در این زمینه گفت: «او (عمران خان) مایل است این کار را بکند و ما روابط خیلی خوبی داریم و این احتمال هست که اتفاق بیفتد.»

وی در مورد این که چه کسی پیشنهاد میانجیگری پاکستان برای ملاقات رهبران ایران و آمریکا را داده گفت: «او بود که از من خواست، چون فکر می‌کرد فکر خوبی است دیدار انجام شود و ما همه در نیویورک هستیم و وقت این کار را داریم، هر چند در دو روز اخیر ملاقات‌های دو جانبه زیادی داشته‌ایم.»

ادامه تلاش ماکرون

بحث امکان دیدار دونالد ترامپ با حسن روحانی در مقر سازمان ملل در نیویورک از مدت‌ها پیش از برگزاری نشست جاری مجمع همگانی این سازمان مطرح شده بود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه یکی از کسانی بود که بیش از همه در پی تحقق این دیدار بود. او یک روز پس از دیدار با روحانی روز سه شنبه در حالی که رئیس جمهوری ایران را در راه محل دیدارش با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا همراهی می‌کرد به همتای ایرانی‌اش گفت که وقت تنگ است.

آقای ماکرون گفت: «اگر او بدون ملاقات با آقای ترامپ اینجا را ترک کند، فرصت از دست خواهد رفت چون تا چند ماه دیگر باز نخواهد گشت و رئیس جمهور ترامپ هم به تهران نخواهد رفت. پس باید همین حالا دیدار کنند.»

آبه ایران را به «خردمندی» دعوت کرد

در این میان شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نیز در جریان نطق خود در چهل و پنجمین نشست مجمع همگانی سازمان ملل در نیویورک با ابراز نگرانی نسبت به اوضاع خاور میانه از ایران دعوت کرد تا «بر اساس خرد نهفته در تاریخ غنی» خود گام بردارد.

رویترز
شینزو آبه، نخست وزیر ژاپنرویترز

نخست وزیر ژاپن در سخنان خود حملات اخیر به تأسیسات نفتی عربستان را «جرمی به غایت قابل سرزنش» نامید که «نظم اقتصادی بین‌امللی را گروگان می‌گیرد».

شینزو آبه که پیش‌ از این سخنان با حسن روحانی دیدار کرده بود، در عین حال نگفت که در حمله عربستان چه کسی را مقصر می‌داند. آمریکا، اسرائیل و قدرت‌های اروپایی ایران را به انجام این عملیات متهم کرده‌اند، اما ایران این اتهام را نمی‌پذیرد.