ماکرون: رهبران ایران و آمریکا فرصت مذاکره در نیویورک را از دست ندهند

ماکرون: رهبران ایران و آمریکا فرصت مذاکره در نیویورک را از دست ندهند
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ماکرون پیش از ترک نیویورک: «باید ازاین فرصت که دو طرف اینجا هستند، استفاده کرد زیرا من فکر می کنم بهترین راه برای آغاز مذاکرات انجام یک ملاقات و بحثی صریح بین دو طرف اصلی است.»

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه سه‌شنبه شب، پیش از ترک نیویورک گفت معتقد است شرایط برای بازگشت سریع به میز مذاکرات رهبران ایران و آمریکا فراهم شده اما به خود آنها بستگی دارد که از این فرصت استفاده کنند.

ماکرون با اشاره به اینکه حضور فیزیکی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و دونالتد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد «بهترین فرصت» برای شروع مذاکرات است، از رهبران ایران و آمریکا خواست که این فرصت را از دست ندهند.

رئیس جمهوری فرانسه در این زمینه تأکید کرد: «فکر نمی‌کنم در هفته‌ها و ماه‌های آینده فرصتی برای روحانی وجود داشته باشد که به آمریکا بیاید و فکر هم نمی‌کنم که ترامپ به تهران برود. باید ازاین فرصت که دو طرف اینجا هستند، استفاده کرد زیرا به نظر من بهترین راه برای آغاز مذاکرات انجام یک ملاقات و بحثی صریح بین دو طرف اصلی است.»

روز سه‌شنبه یکی از فشرده‌ترین روزهای کاری سازمان ملل متحد برای ایران بود و رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا با حسن روحانی دیدار کردند تا راهی برای تنش رو به افزایش در روابط میان ایران و آمریکا پیدا کنند.

امانوئل ماکرون در روزهای دوشنبه و سه شنبه تلاش کرد تا ملاقاتی را میان رؤسای جمهوری آمریکا و ایران ترتیب دهد.

با تقاضای حسن روحانی برای لغو تحریم‌های سنگینی که واشنگتن علیه ایران وضع کرده و امتناع ترامپ از انجام این درخواست و موکول کردن آن به بازگشت بدون پیش شرط ایران به میز مذاکره، عملا تمام تلاش‌های رهبرانی اروپایی برای آغاز مذاکرات میان دو طرف تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

رئیس جمهوری فرانسه گفته است که «میل مشترکی برای پیشرفت و یافتن راه‌حل» وجود دارد، نه فقط برای کاهش تنش‌ها بلکه برای یک توافق بلند مدت. اما گفته است که آغاز این فرایند به اراده دو طرف بستگی دارد.

به هر روی به نظر می‌رسد تلاش‌های رهبران اروپایی بویژه امانوئل ماکرون چندان نتایج امیدبخشی در پی نداشته است و همچنان شرایط دو طرف برای آغاز مذاکرات از یکدیگر بسیار دور است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر ایران: باید از موقعیت گرفتاری‌‌های فرانسه و بریتانیا استفاده کرد

روحانی: تحریم‌های آمریکا مانند نوار کاستی است که تمام شده و دوباره از اول می‌گذارند

کنعانی: ایران نیروی نیابتی ندارد اما اسرائيل نیابتی آمریکا است