Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل: پاسخ ایران به مذاکره تحت تحریم «نه» است

روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل: پاسخ ایران به مذاکره تحت تحریم «نه» است
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بخش های کلیدی سخنرانی رئیس جمهوری ایران در هفتاد و چهارمین دوره اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد را از وبسایت یورونیوز فارسی دنبال کنید.

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه در سخنرانی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد که ایران در صورت عدم لغو تحریم های آمریکا علیه تهران به پای میز مذاکره نخواهد نشست.

رئیس جمهوری ایران سخنرانی خود را با اشاره به فلسطینیان آغاز کرد و تاکید کرد که از نظر دولت ایران طرح «معامله قرن» که از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دنبال می شود «محکوم به شکست» است.

وی در سخنرانی خود گفت خاورمیانه در آتش «جنگ و تجاوزها و تعصبات مذهبی» می سوزد. به گفته او قربانی بزرگ شرایط فعلی در خاورمیانه فلسطینیان هستند.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود از روند صلح آستانه برای توقف درگیری ها در سوریه تمجید کرد.

روحانی: آمریکا با سوءاستفاده از نظام بانکی جهان راهزنی کرده است

او در سخنان خود گفت: «من از کشوری می‌ آیم که از یکسال و نیم پیش، در برابر بی‌رحمانه‌ ترین تروریسم اقتصادی ایستادگی نموده و از حق استقلال و توسعه علمی و فناوری خود دفاع کرده است.»

وی گفت ایران نمی تواند دعوت به مذاکره کسانی را بپذیرد که «شدیدترین تحریم ها» را علیه ایران وضع کرده اند. رئیس جمهوری ایران آمریکا را متهم کرد که به اعمال تحریم علیه ایران، کوبا، سوریه و چین «معتاد» است. وی گفت: «ما نمی‌ توانیم دعوت به مذاکره کسانی را باور کنیم که اعلام می‌ کنند سخت‌ ترین تحریم‌ های تاریخ را علیه کرامت و معیشت ملت‌ مان اعمال‌ کرده‌ اند.»

حسن روحانی در بخشی از سخنان خود گفت که ایران از اروپا «سخنان زیبا» می شنود اما شاهد عمل اروپایی ها نبوده است.

رئیس جمهوری ایران: دولت فعلی آمریکا بر عهد سلف خویش خط بطلان کشید

رئیس جمهوری ایران در بخشی از سخنان خود گفت که کشورش با آمریکا تا زمانی که به تعهدات خود در چهارچوب برجام عمل نکند مذاکره نخواهد کرد.

وی خواستار تامین امنیت در خلیج فارس و دریای عمان و تنگه هرمز با مشارکت کشورهای منطقه شد. رئیس جمهوری ایران تشکیل ائتلاف نظامی خارجی تحت رهبری قدرت های خارجی را «مداخله در امور منطقه» دانست.

حسن روحانی گفت: «ما را به مذاکره می‌خوانند؛ در حالی که خود از معاهده ‌گریزانند. ما با همین دولت فعلی آمریکا بر سر میز ۵+۱، در گفتگو بودیم؛ اما آن‌ها بر عهدِ سلف خویش، خط بطلان کشیدند.»

«منطقه ما بر لبه پرتگاه ایستاده است؛ تا جایی‌که تنها یک اشتباه می‌تواند آتشی بزرگ را برافروزد»

حسن روحانی در بخش پایانی سخنان خود هشدار داد که «منطقه بر لبه پرتگاه ایستاده است.» وی گفت: «ما دخالت تحریک‌ آمیز بیگانگان را تحمل نمی‌ کنیم و به هرگونه تعرض به امنیت و تمامیت سرزمینی خود، قاطعانه پاسخ می‌دهیم.»

وی همچنین گفت: «رویکرد امنیتی‌ سازی دریانوردی در تناقض با حق دریانوردی آزاد و حق توسعه، و باعث تشدید تنش و پیچیده‌ تر شدن شرایط شده، و صلح، امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌ نماید.»

«شعله های آتش یمن تا حجاز هم زبانه کشیده است»

رئیس جمهوری ایران در بخشی از سخنان خود ضمن اشاره به جنگ یمن گفت: «اگر امروز شعله‌های آتش یمن، تا حجاز هم زبانه‌ کشیده‌ است، باید آتش‌افروز را جست و تنبیه کرد، نه اینکه بی‌گناهان را آماج تهمت‌ها و کینه‌ها قرارداد.»

وی همچنین گفت: «راه‌ حل نهایی صلح و امنیت خاورمیانه "دموکراسی در داخل؛ و دیپلماسی در خارج" است. امنیت را نمی‌توان خرید و توسط دولت‌های خارجی، تأمین کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: در مسیر آرامش اقتصادی قرار گرفتیم؛ همه کشورهای بزرگ جهان ایران را تحسین کردند

روایت یک دیپلمات فرانسوی از شبی که روحانی به تماس تلفنی ترامپ جواب نداد

مجتبی خامنه‌ای و بحران جانشینی؛ جمهوری اسلامی با مرگ ابراهیم رئیسی به چه سمتی خواهد رفت؟