تاکید دوباره حوثی ها بر آتش بس برغم ادامه حملات هوایی ائتلاف نظامی عربستان

شبه نظامیان حوثی
شبه نظامیان حوثی Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران در تازه ترین موضع نسبت به مناقشه یمن از عربستان خواسته است که به مداخله نظامی در این کشور پایان دهد و برای تامین امنیت منطقه به طرح پیشنهادی تهران بپیوندد.

آگهی

حوثی ها می گویند برغم ادامه حملات هوایی ائتلاف عربی تحت رهبری ریاض به یمن پیشنهاد آتش بسی که پیشتر ارائه کرده اند، همچنان به قوت خود باقی است

یک مسئول بلند پایه جنبش انصار الله روز چهارشنبه با اعلام این مطلب تاکید کرد که برای عمل شدن این پیشنهاد آتش بس زمان بیشتری به عربستان و متحدانش داده می شود.

حشام شراف، وزیر امور خارجه حوثی ها در گفتگو با خبرگزاری فرانسه با اشاره به «پایدار بودن پیشنهاد آتش بس» تصریح کرد: «ما همچنان صبور هستیم. اگر آنها (سعودی ها) خواهان صلح هستند ما نیز به دنبال صلح خواهیم بود. اما اگر آنها اعتقادی به صلح ندارند ما به حملات خود با شدت بیشتر ادامه خواهیم داد.»

این مقام حوثی در ادامه تاکید کرد: «همچنان به آنها زمان می دهیم اگرچه هنوز در حال کشتن مردم ما هستند.»

حوثی ها پس از برعهده گرفتن مسئولیت حملات اخیر پهپادی و موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو در رویکری غیر قابل پیش بینی اعلام کردند از یک آتش بس یک جانبه سخن گفتند و اعلام کردند که حملات خود را به مواضع کشورهای عضو ائتلاف عربی متوقف می کنند.

برغم این پیشنهاد ائتلاف عربی تحت رهبری ریاض روز سه‌شنبه دوم مهر شهر قعطبه در استان ضالع یمن که تحت کنترل شیعیان حوثی است را هدف حملات هوایی قرار دادند که در جریان این حملات دست کم ۱۷ نفر کشته شدند.

عادل جبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی پس از این حملات و در واکنش به پیشنهاد آتش بس و صلح حوثی ها گفته بود: «ما دیگران را بر اساس گفتار قضاوت نمی کنیم بلکه ملاک برای ما رفتار است.»

تاکید حوثی ها بر پایبندی به پیشنهاد آتش بس در حالی مطرح می شود که حملات هوایی نیروهای ائتلاف همچنان به یمن ادامه دارد و با به گزارش سازمان ملل متحد این حملات طی روزهای دوشنبه و سه شنبه در شمال و جنوب این کشور دست کم بیست و دو کشته برجای گذاشته است.

ائتلاف عربی تحت رهبری ریاض از سال ۲۰۱۵ به بهانه حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری در تبعید یمن بخش های دخالت نظامی مستقیم در این کشور را آغاز کرد.

بیشتر بخوانید:

درخواست ایران از عربستان برای پایان دادن به جنگ یمن

از سوی دیگر ایران در تازه ترین موضع نسبت به مناقشه یمن از عربستان خواسته است که به مداخله نظامی در این کشور پایان دهد و برای تامین امنیت منطقه به طرح پیشنهادی تهران بپیوندد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه در جریان سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از عربستان خواست که به عملیات نظامی در یمن پایان دهد. این درخواست در حالی ایراد شده است که ریاض پس از حملات چهاردهم سپتامبر به تاسیسات نفتی آرامکو انگشت اتهام را به سوی تهران نشانه رفته است.

عادل جبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان ساعاتی پس از سخنان رئیس جمهوری ایران در سازمان ملل متحد بار دیگر تهران را مسئول حملات به تاسیسات نفتی کشورش دانست و تاکید کرد که «حملات ایران بی پاسخ نخواهد ماند.»

رئیس جمهوری ایران در ادامه سخنان خود با تشریح طرحی موسوم به «ابتکار صلح هرمز» که کشورش برای تامین ثبات و امنیت در منطقه خلیج فارس ارائه کرده یاد آور شد که امنیت عربستان سعودی با توقف تهاجم به یمن تامین می شود و دعوت از کشورهای خارجی برای حضور در منطقه تامین کننده امنیت نیست.

از زمان آغاز جنگ در یمن در مارس ۲۰۱۵ میلادی تاکنون ده‌ها هزار غیرنظامی کشته و میلیون‌ها نفر در این کشور در آستانه قحطی قرار گرفته‌اند. برنامه جهانی غذا وضعیت کمبود مواد غذایی در این کشور را بحرانی توصیف و اعلام کرده است که تنها در ماه اوت بیش از دوازده میلیون نفر تحت پوشش کمک های غذایی قرار گرفته اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوثی ها صدها اسیر را به صورت یکجانبه آزاد کردند

حوثی‌های یمن تصاویری از «سربازان اسیر عربستان» پخش کردند

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است