Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شرکت ردیابی تانکر تراکرز: نفتکش بریتانیایی توقیف شده در ایران لنگر کشید

نفتکش استنا ایمپرو که تحت پرچم بریتانیا در آب های ایران توقیف شده بود
نفتکش استنا ایمپرو که تحت پرچم بریتانیا در آب های ایران توقیف شده بود Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت ردیابی تانکر تراکرز: نفتکش بریتانیایی توقیف شده در ایران لنگر کشید.

آگهی

خبرگزاری فرانسه حوالی ظهر سه شنبه دوم مهر به نقل از یک وبسایت تخصصی در ردیابی نفتکش‌ها اعلام کرد که کشتی بریتانیایی توقیف شده در ایران لنگرگاه خود را ترک کرده است.

در این گزارش به نقل از سایت تانکر تراکرز و با استناد به تصاویر ماهواره‌ای آمده است که نفتکش «استنا ایمپرو» محل لنگرگاه خود در آب‌های ساحلی بندرعباس واقع در جنوب ایران را ترک کرده است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران روز دوشنبه با اعلام رفع توقیف نفتکش بریتانیایی که نوزدهم ژوئیه از سوی نیروی دریایی سپاه پاسداران متوقف شد بدون اشاره به زمان دقیق حرکت این کشتی به سوی آب‌های بین‌المللی تصریح کرده بود: «استنا ایمپرو آزاد است که برود.»

این درحالی است که اریک هانل، مدیرعامل شرکت سوئدی مالک نفت‌کش تحت پرچم بریتانیا روز سه شنبه با تایید صدور مجوز حرکت این کشتی از سوی تهران اعلام کرد که استنا ایمپرو هنوز در آب‌های ایران است. آقای هانل اولین نفری بود که از احتمال آزادی این کشتی در روز یکشنبه خبر داده بود.

بیشتر بخوانید:

تانکر تراکرز، سایت تخصصی ردیابی و اطلاع‌رسانی در باره تردد نفتکش‌ها در جهان، روز سه‌شنبه با انتشار توییتی اعلام کرد: «تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که استنا ایمپرو صبح امروز دیگر در موقعیت 27.07° N, 56.25° E نیست و از لنگرگاه خود خارج شده است.»

در این اطلاع‌رسانی توییتری ضمن انتشار تصاویر ماهواره‌ای تاکید شده است که کشتی بریتانیایی موقعیتی را که ازهفته دوم ماه اوت در آن قرار داشت ترک کرده است.

کشتی ۱۸۳ متری استنا ایمپرو دو ماه پیش با ۲۳ خدمه در آب‌های ساحلی ایران واقع در تنگه هرمز توقیف شده بود. هفت تن از خدمه این کشتی پیش از این در اوایل ماه جاری میلادی از سوی ایران آزاد شده بودند.

مقامات ایران دلیل توقف این کشتی را که با پرچم بریتانیا در آب‌های تنگه هرمز تردد می‌کرد «تخلف از قوانین بین‌المللی» و «خاموش کردن ترانسپوندر»، دستگاه ثبت و ارسال سینگال‌های هویتی پس از برخورد با یک قایق ماهیگیری عنوان کرده بودند. این اقدام دو هفته پس از آن رخ داد که نفتکش حامل نفت ایران با نام آدریان دریا ۱ در جبل الطارق توقیف شد. ابرنفتکش آدریان دریا-۱ (گریس-۱ سابق) پس از شش هفته توقیف سرانجام ساعت ۱۱ شب یکشنبه ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) جبل‌ الطارق را ترک کرد.

ایران پیشتر ارتباط توقیف نفتکش استنا ایمپرو با مورد مشابه پیش آمده برای نفتکش آدریان دریا ۱ را به عنوان یک اقدام متقابل رد و تاکید کرده بود که برای این تخلف یک پرونده حقوقی در مراجع قضایی باز کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نفت‌کش بریتانیایی «استنا ایمپرو» در دبی پهلو گرفت

کره جنوبی؛ ۹ زخمی در پی آتش‌ گرفتن دو تانکر نفتی در بندر اولسان

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است