گرتا تونبرگ: ما در آستانه یک انقراض گسترده قرار گرفتیم

رویترز
رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گرتا تونبرگ، فعال محیط زیست در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل خطاب به سیاستمدارن گفت: « من نباید اینجا باشم بلکه باید آنسوی اقیانوس در مدرسه می‌بودم. باوجود آنکه شما باید برای ما جوانان امید به ارمغان می‌آوردید اما شما با حرف‌های تو خالی کودکی و رویاهای من را دزدیده‌اید.»

آگهی

گرتا تونبرگ فعال محیط زیست روز دوشنبه یکم مهر در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در نیویورک سخنرانی کرد.

وی در این نشست خطاب به سیاستمداران جهان گفت: «نمی‌خواهم باور کنم شما فوریت مساله تغییرات اقلیمی را فهمیده‌اید و در عین حال کاری نمی‌کنید، چرا که اگر بخواهم چنین چیزی را باور کنم آن وقت شما شیطان هستید.»

فعال محیط زیست سوئدی ۱۶ سال دارد و از ۲۰ اوت ۲۰۱۸ به صورت انفرادی اعتراض به تغییرات آب‌وهوایی را با به دست گرفتن پلاکاردی مقابل پارلمان سوئد آغاز کرد. او چندی پیش با یک سفر دو هفته‌ای از مسیر دریا خودش را به ایالات متحده رساند تا بتواند از این فرصت برای حضور در اجلاس تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل استفاده کند.

ما در آستانه یک انقراض گسترده قرار گرفتیم

گرتا تونبرگ در جمع سیاستمداران جهان در شرایطی که صدایش می‌لرزید و تلاش می‌کرد جلوی گریه‌اش را بگیرد، گفت: «من نباید اینجا باشم بلکه باید آن سوی اقیانوس در مدرسه می‌بودم. با وجود آن که شما باید برای ما جوانان امید به ارمغان می‌آوردید اما با حرف‌های تو خالی کودکی و رویاهای مرا دزدیده‌اید.»

این نوجوان همچنین به رنجی اشاره کرد که بسیاری مردم جهان به دنبال تغییرات آب‌وهوایی متحمل آن شده‌اند و گفت: «مردم رنج می‌برند. مردم دارند از بین می‌روند، تمام اکوسیستم در حال فروپاشی است. ما در آستانه یک انقراض گسترده قرار گرفته‌ایم اما همه آنچه شما درباره‌اش حرف می‌زنید پول و مساله رشد اقتصادی است.»

جهان بیدار شده است

گرتا تونبرگ همچنین تاکید کرد: «می‌گویید به ما گوش می‌دهید و فوریت مساله را می‌فهمید. صرف نظر از این که چقدر غمگین و عصبانی هستم، نمی‌خواهم این را باور کنم چرا که اگر شما واقعا وضعیت را بفهمید و ناتوان از اقدام مناسب هستید در این صورت شما باید شیطان باشید و این همان چیزی است که نمی‌خواهم باور کنم.»

این نوجوان سوئدی در پایان سخنانش خطاب به سیاستمداران گفت: «اجازه نمی‌دهیم به این آسانی از دست این ماجرا خلاص شوید. همین حالا و همین جا ما خط‌مان را ترسیم می‌کنیم. جهان بیدار شده و تغییر در راه است چه دلتان بخواهد و چه نخواهد.»

گرتا تونبرگ روز چهارشنبه ۲۳ مرداد با قایق بادبانی از مسیر اقیانوس اطلس راهی نیویورک شد تا بتواند در اجلاس سازمان ملل درباره تغییرات اقلیمی حاضر شود. گرتا در این مدت در تجمع‌های اعتراضی دانش‌آموزان و دانشجویان و فعالان محیط زیستی در ایالات متحده شرکت کرد. پس از شروع اعتراض تک‌نفری گرتا مقابل پارلمان سوئد، این جنش اعتراضی رفته رفته جهانی شد و از آن پس بود که دانش‌آموزان از کشورهای مختلف به درخواست او پاسخ مثبت داده و بارها در تجمع‌های خیابانی حاضر شدند. این تجمع‌ها تاکنون به ۱۰۰ کشور جهان تسری یافته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم رنگی آخرین گرگ تاسمانی در هشتاد و پنجمین سالمرگش منتشر شد

گرتا تونبرگ برای شرکت در اجلاس تغییرات آب و هوایی به اروپا بازگشت

گرتا تونبرگ به دیدار باراک اوباما رفت