آنگلا مرکل: از مذاکره ایران و آمریکا استقبال می‌کنم اما لغو همه تحریم‌ها واقع‌بینانه نیست

آنگلا مرکل: از مذاکره ایران و آمریکا استقبال می‌کنم اما لغو همه تحریم‌ها واقع‌بینانه نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آنگلا مرکل: من از مذاکره بین ایالات متحده و ایران استقبال می‌کنم اما ممکن نیست همه تحریم‌ها در ابتدای امر لغو شوند و سپس مذاکره شروع شود. چنین چیزی واقع‌بینانه نیست.

آگهی

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز سه‌شنبه ۲۴ سپتامبر (دوم مهر) اعلام کرد که از مذاکره بین ایران و ایالات متحده آمریکا استقبال می‌کند اما برداشته شدن همه تحریم‌ها در قدم اول را واقع‌بینانه نمی‌داند.

خانم مرکل پس از دیدار با روسای جمهور هر دو کشور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت که واقع‌بینانه نیست که تهران انتظار داشته باشد واشنگتن در ابتدای امر، همۀ تحریم‌ها را لغو کند.

صدر اعظم آلمان گفت: «من از مذاکره بین ایالات متحده و ایران استقبال می‌کنم اما ممکن نیست که همه تحریم‌ها در ابتدای امر لغو شوند و سپس مذاکرات شروع شود. چنین چیزی واقع‌بینانه نیست.»

ساعاتی پیش خبرگزاری رویترز به نقل از آن حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرده بود که اگر ایالات متحده آمریکا تحریم‌ها را لغو کند، ایران حاضر است دربارۀ تغییراتی کوچک در برجام یا افزودن متمم به آن گفتگو کند.

اما پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات دفتر رئیس جمهور در تويیتر تاکید کرد: «آنچه رویترز به نقل از روحانی در مورد آمادگی برای اصلاح یا کوتاه آمدن از برجام زده، صحیح نیست. درست، آمادگی برای کوتاه کردن زمان اجرای برجام است. همان تعهد ۲۰۲۳ که ظریف گفت: تصویب همزمان پروتکل الحاقی در مجلس ایران و لغو نهایی تحریم‌ها در مجلس آمریکا و امکان مذاکره در چارچوب ۱+۵.»

از سوی دیگر رئیس جمهوری ایالات متحده که امروز در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کرد، گفت: «تا زمانی که ایران رفتارش را تغییر ندهد تحریم‌ها لغو نخواهد شد بلکه بیش‌تر هم می‌شود.»

سخنگوی دولت آلمان پس از دیدار صدر اعظم این کشور و دونالد ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد خانم مرکل درباره ایران و مسائل تجاری با آقای ترامپ گفتگو کرده است.

حسن روحانی قرار است روز چهارشنبه ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا دو شرکت و چهار فرد ایرانی مرتبط با سپاه را به اتهام «فعالیت‌های سایبری» تحریم کرد

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند

دادگاهی در آمریکا، ایران و سوریه را برای قتل یک نفر در اسرائيل به پرداخت ۱۹۱ میلیون دلار محکوم کرد