Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز سال تحصیلی جدید؛ ۱۳ نکته در آماده‌سازی کودکان برای رفتن به مدرسه

 آغاز سال تحصیلی جدید؛ ۱۳ نکته در آماده‌سازی کودکان برای رفتن به مدرسه
Copyright عکس از خبرگزاری مهر
Copyright عکس از خبرگزاری مهر
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ورود کودکان به یک دنیای جدید برای آنها هیجان‌، لذت‌ و اضطراب‌ به همراه خواهد داشت. از این‌رو والدین باید بکوشند کودکان را برای رفتن به پیش دبستانی و مدرسه آماده کنند.

آگهی

هزاران دانش‌آموز پایه اول ابتدایی روز یکشنبه سی و یکم شهریور به مدرسه رفتند تا سال جدید تحصیلی را آغاز کنند. سال تحصیلی در ایران از اول مهرماه آغاز می‌شود، اما محصلان پایه اول ابتدایی یک روز زودتر به مدرسه می‌روند تا به دور از هیاهوی باقی دانش‌آموزان با محیط مدرسه آشنا شوند.

آغاز سال تحصیلی در سال‌های ۱۳۰۷ و ۱۳۰۸ نیمه‌ شهریور تا نیمه مهر در نظر گرفته شد و روز اول سال تحصیلی براساس وضعیت جغرافیایی شهرهای گوناگون متفاوت بود.

در سال ۱۳۶۲ در جلسه ۳۱۹ شورای عالی آموزش و پرورش اول مهر ماه به عنوان آغاز سال تحصیلی در تمام پایه‌ها در نظر گرفته شد و در سال ۱۳۷۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

ورود کودکان به یک دنیای جدید برای آنها هیجان‌، لذت‌ و اضطراب‌ به همراه خواهد داشت. از این‌رو والدین باید بکوشند کودکان را برای رفتن به پیش دبستانی و مدرسه آماده کنند.

اضطراب جدایی و ترس از ورود به محیط جدید از جمله مشکلاتی است که بسیاری از کودکان تجربه می‌کنند. لذا والدین با برداشتن چند گام ساده می‌توانند کودکان خود را در مسیر رسیدن به جاده مدرسه همراهی کنند. در این نوشتار به برخی از این اقدامات اشاره می‌کنیم:

۱. قبل از شروع سال تحصیلی به مدرسه کودک خود بروید و از ساختمان مدرسه، حیاط، کتابخانه و کلاس‌های آن بازدید کنید. این مساله به شما کمک خواهد کرد با شناخت نقاط مثبت و منفی مدرسه، کودک خود را برای پذیرش محیط جدید آماده کنید.

۲. با کودک خود در مورد احساسات او دررابطه با مدرسه، دوستان، معلمان و فعالیت‌های جدید صحبت کنید. همچنین به او بگویید که چقدر از اینکه وارد مدرسه می‌شود شادمان هستید و به او می‌بالید.

۳. برای کودک کتاب‌های شاد کودکانه بخرید و بخوانید و به او مژده دهید با رفتن به مدرسه در آینده نه چندان دور قادر خواهد بود که این کتاب‌ها را بخواند.

۴. کودک خود را برای رفتن به مدرسه تمرین دهید. از چند روز قبل او را بیدار کرده، وسایل مدرسه‌اش را حاضر کنید، و حتی او را تا مدرسه ببرید و از مزایای بودن در میان جمع کودکان و فواید آموزش به زبان کودکانه صحبت کنید.

۵. مهارت‌های خودیاری مانند لباس پوشیدن، استفاده از دست‌شویی و رعایت نظافت شخصی را با کودک تمرین کنید. این مساله سبب می‌شود که وی در مدرسه دچار اضطراب نشود.

۶. برای او کفش و لباس راحت انتخاب کنید. کفش‌های چسبی در مقایس با کفش‌های بندی، شلوارهای کشی در مقایسه با شلوارهای کمری برای خردسالان راحت‌تر است و آنها را دچار احساس ترس از ناتوانی در انجام دادن کارهای شخصیشان نمی‌کند.

۷. یک عکس خانوادگی را در قاب پلاستیکی قابل انعطاف قرار داده و در کیف فرزندتان قرار دهید. دیدن این عکس در طول روز می‌تواند به کودک اطمینان خاطر دهد که شما در زندگی او حضور دارید.

۸. کیف و نوشت‌افزار‌های رنگارنگ و بر طبق سلیقه کودک بخرید تا اشتیاق او را برای رفتن به مدرسه افزایش دهید. لازم نیست به سراغ وسایل گران‌قیمت بروید، اما رنگ‌های مختلف را در وسایل کودک لحاظ کنید.

۹. معلم و مدیر را وسیله‌ای برای تربیت کودکان خود قرار ندهید. به عنوان مثال نگویید که گزارش کارهای بد او را به مدرسه خواهید داد.

۱۰. از فرزندانتان بپرسید که مایلند چه نوع غذایی را با خود به مدرسه ببرند. آنها را با خود به خرید مواد غذایی برده و بگویید که قصد دارید مطابق میل آنها خرید کنید.

آگهی

۱۱. پس از بازگشت کودک از مدرسه از او با روی گشاده استقبال کنید. در روزهای اول مدرسه غذاهای مورد علاقه او را بپزید تا کودک دریابد که مدرسه رفتن او برای شما ارزشمند است.

۱۲. به کودک اجازه دهید بازی و تفریح کند و در انجام دادن تکالیفش سخت‌گیری نکنید. همچنین هرچند وقت یکبار هدیه کوچکی برای تشویق او تهیه کنید.

۱۳. کودک را برای کارهای اشتباهی که در مدرسه انجام داده تنبیه نکنید. سعی کنید با آرامش در مورد آن صحبت کنید و برای او توضیح دیده که چرا رفتار یا گفتار او مناسب نبوده است.

در پایان توجه کنید که کودکان در برابر رفتن به مدرسه واکنش‌های متفاوتی از خود بروز می‌دهند. اگر با وجود رعایت تمام موارد خود کودک شما برای رفتن به مدرسه مقاوت می‌کند با مشاوران تحصیلی و متخصصان امور کودک مشورت کنید تا به راهکارهای مناسبی برای ترغیب فرزندتان برای رفتن به مدرسه دست یابید.

آگهی

بیست کشور دنیا با بالاترین آمار یادگیری در کودکی

دسترسی به آموزش اولیه به صورت همگانی و رایگان از حقوق اولیه بشر شناخته می‌شود. هدف از آموزش درسال‌های اول زندگی این است که کودکان مهارت‌های اولیه را بدست آورند.

کسب مهارت‌های حداقلی در خواندن، نوشتن، ریاضیات مقدماتی و علوم پایه از جمله مهم‌ترین بخش‌هایی است که انتظار می‌رود کودکان در دوره دبستان و اوایل دبیرستان آن‌ها را فرا گیرند.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) با بررسی میانگین نمرات کودکان زیر پانزده سال در زمینه‌های بالا بیست کشوری را که کودکان آنها موفق به کسب بیشترین مهار‌های آموزشی شده‌اند، مشخص کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه یک تحقیق؛ کودکان با والدین سخت‌گیرتر دروغگویانی ماهرتر می‌شوند

گزارش یورونیوز از نظام آموزشی فرانسه؛ «آموزش کالا نیست، مدرسه تجارتخانه نیست»

تقی آزاد ارمکی در گفت‌وگو با یورونیوز: جمهوری اسلامی حریف مافیای آموزش و پرورش نمی‌شود