Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا بانک مرکزی ایران را تحریم کرد

آمریکا بانک مرکزی ایران را تحریم کرد
Copyright REUTERS/Jonathan Ernst
Copyright REUTERS/Jonathan Ernst
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد که بانک مرکزی، آخرین منبع بودجۀ تهران است.

آگهی

ایالات متحده آمریکا بانک مرکزی ایران همچنین صندوق توسعۀ ملی و شرکت اعتماد تجارت پارس را تحریم کرد.

خبر تحریم بانک مرکزی، روز جمعه از سوی دونالد ترامپ در جریان گفتگوهایش با خبرنگاران در کاخ سفید اعلام شد. آقای ترامپ همچنین دربارۀ احتمال واکنش نظامی در مقابل تهران گفت که کشورش همواره آماده است و احتمال حملۀ نظامی همیشه وجود دارد.

رئیس جمهوری آمریکا اطلاعات بیشتری دربارۀ تحریم‌های جدید ارائه نداد اما استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد که بانک مرکزی، آخرین منبع مالی تهران برای تامین تروریسم است.

پیرو انتشار این خبر، وزارت خزانه‌داری آمریکا در اطلاعیه اعلام کرد که هدف از تحریم این نهادهای مالی، ضربه زدن به مهمترین منابع تامین بودجۀ گروه‌های نیابتی رژیم و تامین سلاح برای تروریست‌ها است؛ اطلاعیه بطور مشخص از سپاه پاسداران، سپاه قدس، حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان حوثی نام برده است.

آقای منوچین نیز در زمان شرح این تحریم‌ها گفت: «حملۀ بی‌رحمانه ایران به عربستان سعودی پذیرفتنی نیست... ایالات متحده آمریکا کارزار فشار حداکثری خود بر رژیم سرکوبگر ایران را ادامه خواهد داد... بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی ظاهرا برای تامین رفاه مردم ایجاد شده‌اند اما از سوی این رژیم فاسد برای جابجایی ذخایر ارزی ایران برای گروه‌های نیابتی تروریست مورد استفاده قرار می‌گیرند.»

دور جدید تحریم‌ها یک هفته پس از آن وضع شد که حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در مناطق بقیق و خریص، باعث شد تولید نفت این کشور به حدود نصف کاهش یابد. 

مقامات آمریکا در این حادثه انگشت اتهام را به سوی تهران نشانه گرفتند درحالیکه ایران هرگونه دخالت در حملات ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان را رد کرده است.

روز جمعه پادشاهی سعودی نیز به رسانه‌ها اجازه داد از تاسیسات آسیب دیده بازدید کنند. ریاض نیز ایران را در این حملات مقصر می‌داند.

آقای ترامپ که به مناسبت سفر اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا به آمریکا در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، اعلام کرد که به دنبال یک راه حل مسالمت‌آمیز برای پایان دادن به تنش‌ها در خلیج فارس است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیویورک تایمز: اطلاعات بانکی میلیون‌ها ایرانی احتمالا به کمک یک دولت هک شده است

هشدار حوثی‌ها به امارات: هر لحظه احتمال حمله به ده‌ها هدف در دوبی و ابوظبی وجود دارد

 آمریکا تحریم‌های تازه‌‌ای علیه ایران به دلیل «تشدید تنش هسته‌ای» وضع کرد