ادامه سقوط قیمت جهانی نفت؛ شاخص بورس تهران افت کرد

ادامه سقوط قیمت جهانی نفت؛ شاخص بورس تهران افت کرد
Copyright عکس از ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بورس اوراق بهادار تهران طی دو روز گذشته و تحت تاثیر افت ۶ درصدی بهای جهانی نفت با سقوط ۳.۸ درصدی شاخص کل مواجه شد.

بورس اوراق بهادار تهران طی دو روز گذشته و تحت تاثیر افت ۶ درصدی بهای جهانی نفت با سقوط ۱۱ هزار و ۷۵۱ واحدی معادل ۳.۸ درصد شاخص کل مواجه شد.

آگهی

بهای هر بشکه نفت پایه برنت پس از آن که در پایان مبادلات روز دوشنبه تا ۶۷ دلار و ۶۸ سنت صعود کرد، با اعلام خوش‌بینی تحلیل‌گران و کارشناسان صنعت نفت نسبت به بازسازی زودتر از موعد پالایشگاه‌های بقیق و میدان نفتی خریص بهای هر بشکه نفت برنت عصر روز سه‌شنبه بیش از ۶ درصد افت کرد و به کمتر از ۶۴ دلار رسید.

با آغاز داد و ستدهای روز چهارشنبه کاهش قیمت نفت ادامه یافت و بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمالی با ۱۹ سنت کاهش به ۶۳ دلار و ۳۷ سنت رسید.

بدین ترتیب چهار روز پس از وقوع حملات پهپادی به تاسیسات شرکت ملی نفت عربستان که به کاهش ۵۸ درصدی تولید این کشور منجر شد، رشد قیمت نفت به ۳ دلار و ۱۵ سنت محدود شد.

این در حالی است که بورس اوراق بهادار تهران روز دوشنبه و تحت تاثیر رشد قیمت نفت و به مدد افزایش بهای سهام شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی شاهد رشد ۳ هزار و ۵۲۱ واحدی بود و با این جهش ۱.۱ درصدی رکورد تاریخی شاخص کل با رسیدن به نصاب ۳۰۵ هزار و ۹۱۷ واحد شکست.

اما با از میان رفتن خوش‌بینی‌های موجود در خصوص ادامه صعود قیمت نفت و یا حفظ نرخ ۶۷ دلاری آن که شانس افزایش قیمت محصولات شرکت‌های تولیدکننده فرآورده‌های نفتی را افزایش داده بود، شاخص کل بورس تهران از روز سه‌شنبه روند نزولی به خود گرفت.

در همین حال بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران نیز روز چهارشنبه تاثیر حادثه آرامکو بر بازار جهانی نفت را کوتاه‌مدت ارزیابی کرد.

تحت تاثیر شرایط بازار جهانی نفت، افت بهای سهام شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس تهران را بیش از ۷ هزار و ۹۰۰ واحد پایین کشید.

بدین ترتیب سقوط شاخص کل بورس تهران طی دو روز گذشته به ۱۱ هزار و ۷۵۱ واحد معادل ۳.۸ درصد رسید.

البته برخی تحلیل‌گران واکنش کمتر از انتظار نرخ ارز به افزایش تنش میان ایران، عربستان و آمریکا و مخالفت مجدد رهبر ایران با انجام مذاکره با غرب را نیز بر حاکم شدن جو منفی بر بازار سهام تهران تاثیرگذار می‌دانند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شوک ظریف به بازارهای مالی؛ ادامه صعود بورس و نزول دلار

استقبال متفاوت از بازگشت تحریم‌ها؛ رکوردشکنی بورس تهران و نزول نرخ ارز

نرخ دلار آمریکا در بازار تهران به پایین‌ترین حد در ۱۴۰۲ رسید