Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترامپ ۵ گزینه جانشینی جان بولتون را معرفی کرد

ترامپ ۵ گزینه جانشینی جان بولتون را معرفی کرد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه نامزدهای مورد نظرش برای مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید را اعلام کرد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه نامزدهای مورد نظرش برای مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید را اعلام کرد.

این افراد شامل ریکی وادل، معاون سابق مشاور امنیت ملی، کیث کلوگ، مشاور عالی امنیتی مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و رابرت اوبرایان، مذاکره کننده آمریکا در امور گروگان‌ها می‌شوند.

ترامپ در جمع خبرنگاران به اسامی دو نفر دیگر نیز اشاره کرد و گفت که فرد فلیتز، تحلیلگر سابق سیا که زمانی دستیار بولتون بوده و لیزا گوردون هاگرتی، از مقامات امنیت هسته‌ای آمریکا از دیگر گزینه‌های احتمالی این پست هستند.

طبق گزارش رویترز، این فهرست نشان می‌دهد که ترامپ در حال بررسی چهره‌های آشنا در دولت خود است.

ترامپ وادل و کلوگ را تحسین کرد و درباره اوبرایان گفت که «فوق‌العاده» است: «من کیت کلوگ را دوست دارم. کیت از اول با من بود. او عالی است.» وی سپس در ادامه گفت که وادل را خیلی دوست دارد.

دونالد ترامپ، سه‌شنبه هفته پیش، جان بولتون را از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید اخراج کرد و وعده داد تا یک هفتۀ دیگر جانشین او را معرفی کند.

بیشتر بخوانید:

اوبرایان در سال ۲۰۱۸ به‌عنوان فرستاده ویژه در امور گروگان‌ها در وزارت امورخارجه آمریکا انتخاب شد. وی در تلاش اخیر ترامپ برای بازگرداندن ایسپ راکی، خواننده رپ آمریکایی که متهم به ضرب و جرح در سوئد بود نقش اصلی را داشت.

کلوگ کهنه سرباز ارتش آمریکا از همان ابتدا با دولت ترامپ همراهی کرده است و در اوایل سال ۲۰۱۷ پس از استعفای مایکل فلین تنها چند هفته به‌طور موقت مشاور امنیت ملی کاخ سفید شد.

کلوگ پس اینکه هربرت ریموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید شد، در شورای امنیت ملی باقی ماند و مشاور پنس در امور امنیت ملی شد.

وادل در دوره فعالیت مک مستر به‌عنوان مشاور امنیت ملی، معاون وی بود اما زمانیکه جان بولتون سر کار آمد از این تیم در سال ۲۰۱۸ کنار گذاشته شد.

فلیتز کسی است که سابقه همکاری درازمدت با بولتون را دارد که گفته می‌شود به دلیل موضع‌گیری‌هایش در برابر کره شمالی و ونزوئلا برکنار شده است.

او یک افسر سابق سیا است که به مدت هفت ماه در سال ۲۰۱۸ به‌عنوان دبیر اجرایی شورای امنیت ملی مشغول به کار بود. فلیتز یکی از منتقدان صریح ایران است و نظرات ویژه‌ای نسبت به اسلام دارد. وی در سال ۲۰۱۷ گفته بود که برخی از نهادهای مسلمان در ایالات متحده آمریکا جهان بینی افراطی دارند و می‌خواهند جامعه مدرن را نابود و خلافت جهانی ایجاد و قانون شرع را به همه بر روی زمین تحمیل کنند.

لیزا گوردون هاگرتی در بخش خصوصی کار کرده است و در مجلس نمایندگان آمریکا کارمند حوزه مسائل امنیتی بوده است. وی همچنین در شورای امنیت ملی و حوزه‌های مربوط به مدیریت بحران، واکنش اضطراری و سلاح‌های هسته‌ای در وزارت انرژی آمریکا فعالیت کرده است.

پیش از این ترامپ اعلام کرده بود که برای این مقام ۱۵ نامزد وجود دارد که با اعلام اسامی پنج نفر به نظر می‌رسد رئیس جمهوری آمریکا به فهرست نهایی برای انتخاب مشاور امنیت ملی رسیده است اما هنوز زمان اعلام نام فردی که این سمت را برعهده می‌گیرد مشخص نشده است.

در فهرست ابتدایی ترامپ، نام ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان و استفان بیگن، نماینده ویژه وزارت امور خارجه این کشور در امور کره شمالی نیز به چشم می‌خورد. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاهش تقاضای عاشورا همزمان با برکناری بولتون؛ نرخ دلار ۲۰۰ تومان کاهش یافت

نگاه دولت روحانی و ترامپ به فشار حداکثری آمریکا بر ایران با برکناری بولتون

دونالد ترامپ جان بولتون را بر‌کنار کرد