رقابت مقدماتی دموکرات‌های آمریکا؛ کدام نامزدها برنده و بازنده مناظره سوم بودند؟

رقابت مقدماتی دموکرات‌های آمریکا؛ کدام نامزدها برنده و بازنده مناظره سوم بودند؟
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن که در ماههای اخیر با عملکرد ضعیف در مناظره ها و سخنان ضد و نقیض خود شاهد کاهش محبوبیت خود در میان دموکراتها بود در مناظره پنجشنبه شب طرح الیزابت وارن و برنی سندرز برای اصلاح نظام بیمه خدمات درمانی را «غیر واقع بینانه» ارزیابی کرد.

آگهی

جو بایدن، نامزد پیشتاز رقابت های مقدماتی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا پنجشنبه شب در مناظره با رقبای اصلی خود از مواضع آنها انتقاد کرد.

معاون باراک اوباما در دوران ریاست جمهوری وی که اکنون ۷۶ سال دارد در ابتدای این مناظره طرح الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست و برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت برای اصلاح نظام بیمه خدمات درمانی در ایالات متحده را به باد انتقاد گرفت.

جو بایدن که در ماههای اخیر با عملکرد ضعیف در مناظره ها و سخنان ضد و نقیض خود شاهد کاهش محبوبیت اش در میان دموکراتها بود در مناظره پنجشنبه شب طرح الیزابت وارن و برنی سندرز برای اصلاح نظام بیمه خدمات درمانی را «غیر واقع بینانه» ارزیابی کرد.

مناظره پنجشنبه شب که در شهر هیوستون ایالت تگزاس برگزار شد از شبکه «ای بی سی» پخش شد.

تجلیل از باراک اوباما، چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا و ستایش از کارنامه هشت ساله او در کاخ سفید را می توان وجه اشتراک تمامی نامزدهای حاضر در سومین مناظره دموکرات ها دانست.

برندگان مناظره:

جو بایدن: معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا در ۳۰ دقیقه اول مناظره بهترین لحظات کارزار انتخاباتی خود را از زمان ورود به عرصه رقابت ها پشت سر گذاشت. نامزد پیشتاز دموکرات ها به طور خاص در برابر برنی سندرز که در انتقاد از طرح نظام بیمه خدمات درمانی وی انتقادهای تندی را مطرح می کرد واکنش متناسبی نشان داد.

جو بایدن پس از مناظره در صفحه توئیتر خود مدعی شد که با موفقیت نشان داده است تنها نامزدی است که می تواند نتایج درخشانی برای خانواده ها و کارگران آمریکایی به ارمغان بیاورد.

عکس از رویترز
جو بایدنعکس از رویترز

بتو اورورک: هواداران عضو پیشین مجلس نمایندگان آمریکا (از ایالت تگزاس) از عملکرد او طی ماه های اولیه کارزار انتخاباتی ناراضی بودند اما مناظره پنجشنبه شب و انتقاد او از وضعیت کنترل سلاح در ایالات متحده هنگام اشاره به تیراندازی اخیر در تگزاس می تواند برای طرفداران بتو اورووک نوید دهنده فصل جدیدی در کارزار انتخاباتی او باشد.

کاملا هریس: سناتور ایالت کالیفرنیا مناظره پنجشنبه شب را طوفانی آغاز کرد. او ضمن استفاده از شعار کارزار انتخاباتی سال ۲۰۰۸ باراک اوباما («بله ما می توانیم») از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده انتقاد کرد. او در پایان مناظره نیز خطاب به دونالد ترامپ گفت: «خوب حالا رئیس جمهور ترامپ می توانید به تماشای شبکه محبوب خود فاکس نیوز بپردازید!»

بازندگان مناظره:

خولیان کاسترو: شهردار پیشین شهر سن آنتونیو در ایالت تگزاس در این مناظره قصد داشت استراتژی کاملا هریس در مناظره های قبلی را دنبال کند: هدف او انتقاد شدید از جو بایدن بود. واکنش حساب شده جو بایدن به انتقادهای خولیان کاسترو و اشاره او به سن زیاد معاون پیشین باراک اوباما باعث شد که خولیان کاسترو نتواند در حد و اندازه رقابت با جو بایدن جلوه کند.

اندرو یانگ: او در جریان مناظره وعده داد که با منابع مالی کارزار انتخاباتی خود به ۱۰ خانواده آمریکایی کمک مالی خواهد کرد. این پیشنهاد عجیب و نامتعارف در رقابت های انتخاباتی باعث شد که اندرو یانگ که طی ماههای گذشته شاهد افزایش محبوبیت خود بود نامزدی در حد و اندازه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نظر نرسد.

الیزابت وارن: سناتور ایالت ماساچوست که در هفته های اخیر شاهد افزایش محبوبیت خود بود پنجشنبه شب نتوانست عملکرد موفقیت آمیزی در برابر انتقادهای جو بایدن داشته باشد. این در حالی است که از او در حال حاضر به عنوان مهمترین رقیب جو بایدن نام برده می شود. یکی از مشکلات الیزابت وارن در مناظره پنجشنبه شب این بود که تنها به پرسش های که از او پرسیده می شد پاسخ می داد و وارد بحث با دیگر نامزدها نمی شد.

عکس از رویترز
الیزابت وارن در کنار جو بایدنعکس از رویترز

در حالی که همچنان بیش از یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ و رقابت نامزد منتخب دموکرات ها با دونالد ترامپ باقی مانده است جو بایدن همچنان در نظرسنجی ها با محبوبیت ۲۶ درصدی پیشتاز است. بسیاری از دموکرات ها بر این باور هستند که او تنها نامزدی است که می تواند دونالد ترامپ را شکست دهد. معاون پیشین باراک اوباما بین طبقه کارگر آمریکا و سیاهپوستان محبوبیت زیادی دارد.

برنی سندرز با محبوبیت ۱۷ درصدی در نظرسنجی ها پس از جو بایدن در جایگاه دوم قرار دارد اما بسیاری از تحلیلگران رقیب اصلی جو بایدن در مقطع فعلی را الیزابت وارن می دانند که با ۱۶ درصد در جایگاه سوم قرار گرفته است. برنی سندرز و الیزابت وارن پنجشنبه شب به نظر می رسید که جبهه مشترکی در برابر جو یادن تشکیل داده اند و در برابر معاون پیشین باراک اوباما از انتقاد از یکدیگر پرهیز می کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میلیاردر دموکرات در اندیشه نبرد با ترامپ، بلومبرگ سودای کاخ سفید دارد

شروط «جو بایدن» برای بازگشت آمریکا به برجام چیست؟

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت