پارلمان پرتغال ساخت موزه برای بزرگداشت دیکتاتور سابق را محکوم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جو بایدن
جو بایدن   -  کپی رایت  عکس از آرشیو

پارلمان پرتغال روز چهارشنبه طرح احداث موزه ای برای گرامیداشت یاد آنتونیو ده الیویرا سالازار، دیکتاتور سابق این کشور را محکوم کرد.

گروهی از فعالان سیاسی و زندانیان سیاسی سابق پرتغال به پارلمان این کشور بابت طرح احداث این موزه شکایت کرده بودند.

موزه اختصاص یافته به آنتونیو ده الیویرا سالازار قرار بود در سانتا کومبا داو، زادگاه او ساخته شود. مقامات محلی در سانتا کومبا داو تاکید کرده اند که هدف از ساخت این موزه تجلیل از آنتونیو ده الیویرا سالازار نیست.

با وجود اینکه پنج دهه از مرگ آنتونیو ده الیویرا سالازار می گذرد اما اختلاف نظر درباره میراث سیاسی او در پرتغال همچنان ادامه دارد.

اعضای پارلمان پرتغال روز چهارشنبه به قطعنامه ای که حزب کمونیست این کشور ارائه کرده بود رای مثبت دادند. در این قطعنامه ساخت موزه گرامیداشت یاد آنتونیو ده الیویرا سالازار «توهین به یاد و خاطره قربانیان دیکتاتوری» در این کشور توصیف شده است.

احزاب چپگرای پرتغال به این قطعنامه رای مثبت دادند. این در حالی است که دو حزب راستگرای مخالف دولت در رای گیری شرکت نکردند.

بیش از ۱۷ هزار نفر تاکنون یک طومار اینترنتی در محکومیت طرح ساخت موزه آنتونیو ده الیویرا سالازار را امضاء کرده اند. این در حالی است که بیش از ۲۰۰ نفر از بازماندگان سرکوب مخالفان در زمان دیکتاتوری آنتونیو ده الیویرا سالازار در نامه ای به دولت پرتغال به طرح ساخت این موزه اعتراض کرده بودند.

مقامات محلی در سانتا کومبا داو تصمیم گیرنده نهایی در مورد طرح ساخت این موزه خواهند بود.