تشدید جنگ لفظی بین طالبان و دونالد ترامپ؛ از تهدید آمریکا تا گورستان امپراطوری‌ها

تشدید جنگ لفظی بین طالبان و دونالد ترامپ؛ از تهدید آمریکا تا گورستان امپراطوری‌ها
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ترامپ باید محتاطانه پیش رود. هنوز متوجه نشده است که با چه ملتی سر و کار دارد. مشاوران وی باید به او بفهمانند که افغانستان گورستان امپراطوری‌ها است.»

آگهی

توییت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا مبنی بر لغو مذاکرات صلح این کشور با طالبان آغازگر جنگی لفظی بین او و گروه طالبان شده است.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۱ سپتامبر (بیست شهریور) همزمان با هجدهمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر اعلام کرد که نیروهای آمریکایی «حمله به دشمنان» را با شدتی انجام داده‌اند «که حتی تصورش را هم نمی‌کردیم و این حملات ادامه خواهد داشت.»

روز دوشنبه گذشته هم آقای ترامپ گفته بود که «در چهار روز گذشته، به دشمن سخت‌تر از ده سال گذشته ضربه وارد کرده‌ایم.»

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در توییتر نوشت: «ترامپ باید محتاطانه پیش رود. هنوز متوجه نشده است که با چه ملتی سر و کار دارد. مشاوران وی باید به او بفهمانند که افغانستان گورستان امپراطوری‌ها است.»

لقب «گورستان امپراطوری‌ها» اشاره به روند زوال کشورهایی (امپراطوری‌هایی) دارد که در افغانستان وارد جنگ شدند از جمله امپراطوری بریتانیای کبیر در قرن ۱۹، اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۸۰ میلادی.

بیشتر بخوانید:

دونالد ترامپ گفتگوهای صلح با طالبان را لغو کرد

دونالد ترامپ در ۱۱ سپتامبر قول داد نبرد علیه طالبان تشدید ‌شود

حمله راکتی به سفارت آمریکا در کابل در هجدهمین سالگرد ۱۱ سپتامبر

توییت ذبیح‌الله مجاهد به دنبال اعلام قبول مسئولیت یک حمله‌ انتحاری در نزدیکی کابل توسط طالبان، منتشر شد. در این حمله به یک پایگاه نظامی ارتش افغانستان دست‌کم ۴ نظامی کشته و ۳ نظامی دیگر زخمی شدند.

رییس جمهوری آمریکا روز ۸ سپتامبر در پیامی توییتری نوشت که قصد داشته روز یکشنبه در کمپ دیوید و در جریان یک نشست محرمانه، با رهبران اصلی طالبان همچنین رئیس جمهوری افغانستان گفتگو کند اما پس از آنکه طالبان مسئولیت حملۀ هفته گذشته در کابل که منجر به مرگ یک سرباز آمریکایی و ۱۱ تن دیگر شد را بر عهده گرفتند، این دیدار محرمانه را لغو و گفتگوهای صلح را متوقف کرده است.

آقای ترامپ در این پیام تويیتری نوشته بود: «چه کسانی این همه انسان را می‌کشند با این هدف که توان چانه زنی خود را تقویت کنند؟ آنها با این کار وضعیت را بدتر کردند.اگر آنها نتوانند در جریان مذاکرات بسیار مهم صلح با آتش‌بس موافقت کنند و حتی ۱۲ انسان بی‌گناه را بکشند، احتمالا توانایی انجام مذاکره برای رسیدن به توافقی معنادار را نیز نخواهند داشت.»

تحلیل‌گران اوضاع افغانستان معتقدند با شکست مذاکرات صلح، حملات طالبان تا زمان برگزاری انتخابات این کشور در ۲۸ سپتامبر افزایش خواهد یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان ولسوالی ینگی قلعه و درقد در ولایت تخار را «تصرف» کرد

فرمانده پیشین سنتکام: ایران همچنان مهمترین تهدید برای صلح در منطقه است

مترجم افغان ارتش آمریکا در واشنگتن به ضرب گلوله کشته شد