ترامپ: دوست دارم با ایران توافق کنم اما اگر نشد هم مهم نیست

ترامپ: دوست دارم با ایران توافق کنم اما اگر نشد هم مهم نیست
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترامپ: دوست دارم با ایران توافق کنم اما اگر نشد هم مهم نیست

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گفت که «دوست» دارد با ایران توافق کند اما اگر توافق انجام نشد «مهم نیست.» وی گفت بر این باور است که ایران «تمایل به توافق دارد.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا حاضر است برای توافق با ایران از شدت تحریم‌ها بکاهد گفت: «ببینیم چه می‌شود.»

این سخن در حالی برای نخستین بار از سوی ترامپ مطرح می‌شود که مقامات ایران بارها اعلام کرده‌اند شرط مذاکره با آمریکا، لغو تحریم‌ها و بازگشت این کشور به برجام است. 

صبح امروز، سایت خبری بلومبرگ مدعی شد که رئیس جمهوری آمریکا در روزهای اخیر موضوع کاهش تحریم‌ها علیه ایران را بین اعضای کابینه مطرح کرده است اما واکنش شدید جان بولتون، را در پی داشته است و این موضوع یکی از دلایل برکناری وی بوده است. 

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه، ۱۰ سپتامبر، جان بولتون را از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید با این توضیح که با او اختلاف عقیده دارد، اخراج کرد و وعده داد تا یک هفتۀ دیگر جانشین او را معرفی کند. برخی از کارشناسان معتقدند این موضوع می‌تواند مسیر مذاکره آمریکا و ایران را هموارتر کند.

بلومبرگ می‌نویسد که استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا از تصمیم ترامپ برای کاهش تحریم‌ها حمایت کرده است.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: به ایران اجازه نمی‌دهیم سلاح هسته‌ای داشته باشد

رئیس جمهوری آمریکا امروز در جمع خبرنگاران در عین حال تاکید کرد: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد.... غنی سازی اورانیوم توسط آن‌ها خیلی خیلی خطرناک خواهد بود.»

از سوی دیگر ترامپ به مانند گذشته اشاره کرد ایران پتانسیل فوق‌العاده‌ای دارد و افزود: «آن‌ها به مردم خود افتخار می‌کنند و ما به‌دنبال تغییر رژیم نیستیم.»

با این‌ که برخی از خبرگزاری‌ها پیش از این گزارش داده بودند که آقای ترامپ در پی دیدار با رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک است اما وی در پاسخ به پرسشی در همین باره گفت که «به دنبال هیچ چیز» نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: اگر آمریکا می‌خواهد با ایران مذاکره کند باید به برجام بازگردد

سیاست خارجی دونالد ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق؛ دادستان پرونده: ‌ترامپ دست به توطئه‌چینی مجرمانه زده است