جنجال ها برسر انتخاب نام «کمیسیون حفاظت از منافع زندگی اروپایی ها»

جنجال ها برسر انتخاب نام «کمیسیون حفاظت از منافع زندگی اروپایی ها»
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی اعلام نام کمیسیون و روسای پیشنهادی آنها از سوی رئیس کمیسیون اروپا در روز سه شنبه، نام یکی از این کمیسیون ها انتقادات شدیدی را در بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا، برانگیخته است.

آگهی

اورزولا فون در لای ین، رئیس جدید کمیسیون اروپا، سه شنبه نام کمیسرهای پیشنهادی اروپا را اعلام کرد و در این میان، نامِ نهادهای تحت امر وی، کمیسیونِ « حفاظت از منافع زندگی اروپایی» که در واقع قرار است چالش های مربوط به بحران «مهاجرت» را حل کند، بحث برانگیز شده است.

البته نه تنها نام این کمیسیون بلکه انتخاب سخنگوی پیشین کمیسیون، مارگاریتیس اسکیناس، در راس آن نیز باعث انتقادات شدید گروه های چپ و حامیان حقوق مهاجران در اروپا شده است.

استفاده از واژه حفاظت از منافع و ارزش های زندگی اروپایی اولین چیزی را که به ذهن متبادر می کند ممانعت و سخت گیری های بیش از گذشته در مقابل حضور پناهجویان و مهاجران در قاره اروپا است. هرچند آوراموپولس، کمیسر کنونی مهاجرت می گوید هرگز چنین دیدگاهی وجود ندارد. وی به خبرنگار یورونیوز گفته است که «بستگی دارد با چه قصد و نگاهی نام این کمیسیون را تعبیرکنیم». به نظر آقای آوراموپولوس که در طول ریاست او بر کمیسیون مهاجرت اروپا که همزمان شد با بحران ورود پناهجویان در سال ۲۰۱۵ و البته تمهیدات بی سابقه سختگیرانه علیه ورود پناهجویان، «آغوش اروپا همواره روی مهاجران باز بوده است.»

فرانسوا کارم، نماینده احزاب سبز پارلمان اروپا از فرانسه می گوید اختصاص چنین تیتری به کمیسیون مهاجرت تنها باعث «تهوع» است و رآفائل گلوکزمن، دیگر نماینده فرانسوی پارلمان اروپا واکنش تندی نشان داده است و می گوید «کمیسیونی تحت چنین عنوانی هیچ گاه در اتحادیه اروپا به روی کار نخواهدآمد.»

مانون اوبری، نماینده حزب فرانسه تسلیم‌ناپذیر با افسوس خوردن از انتخاب چنین عنوانی از سوی کمیسیون اروپا در صفحه توییتر خود نوشت: «این تیتر نشان می دهد که قرار است سرکوب و مقابله با پناهجویان هم چنان ادامه یابد.»

هر چقدر که واکنش های منفی نسبت به انتخاب نام این کمیسیون و رئیس آن فراوان است اما نخست وزیر راست گرای یونان را بسیار خشنودکرده است. کیریاکوس میتسوکیناس از انتخاب اسکیناس در این پست اظهار خوشحالی کرده است و به او و کمیسیون اروپا تبریک گفته است. مارگاریتاس اسکیناس، از سوی دولت یونان به کمیسیون اروپا معرفی شد. نخست وزیر یونان انتخاب او را گامی مثبت از سوی اتحادیه اروپا خوانده و گفت که «اروپا نشان داد که به رشد اقتصادی و قدرت یونان در صحن اتحادیه به باور و قطعیت رسیده است.»

۳۰ سپتامبر تا هشتم اکتبر، کمتر از نوزده روز دیگر، پارلمان اروپا به کمیسرهای انتخابی اورزولا فون در لی ین رای خواهد داد و باید دید آیا مارگاریتیس اسکیناس و کمیسیون «حفاظت از منافع زندگی اروپایی» رای می آورند یا نه؟

بحران مهاجرت، یکی از بزگترین چالش های اتحادیه اروپا در پنج سال اخیر بوده است. البته در چهار سال گذشته، به جز آلمان، هیچ کدام از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و بریتانیا به تعهدات خود درباره مهاجران و پذیرش ظرفیت های تعیین شده اروپایی ارجی ننهادند. با توجه به آمار سازمان بین المللی مهاجرت، کشورهای اروپایی، برخلاف تبلیغات متعدد رسانه ها، به جز آلمان، هیچ کدامشان در فهرست ده کشور میزبان پناهجویان در پنج سال اخیر نیستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا اعضای کمیسیون اروپا نماینده گوناگونی ساکنان قاره سبز هستند؟

همه انتخاب‌های بحث برانگیز فن در لاین در کمیسیون اروپا

شمار زنان و مردان در ترکیب آتی کمیسیون اروپا تقریبا برابر است