Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران: نفت نفتکش توقیفی را فروخته‌ایم؛ خریدار خودش تصمیم می‌گیرد محموله کجا برود

ایران: نفت نفتکش توقیفی را فروخته‌ایم؛ خریدار خودش تصمیم می‌گیرد محموله کجا برود
Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سخنگوی دولت ایران روز دوشنبه ۴ شهریور گفت که این کشور نفت موجود در نفتکش آدریان دریا را که پیش‌تر توسط بریتانیا توقیف شده بود فروخته است و جمهوری اسلامی مسئولیتی در قبال تحویل آن ندارد.

آگهی

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران روز دوشنبه ۴ شهریور گفت که این کشور نفت موجود در نفتکش آدریان دریا ۱ را که پیشتر توسط بریتانیا توقیف شده بود فروخته است و جمهوری اسلامی مسئولیتی در قبال تحویل آن ندارد.

آقای ربیعی که در کنفرانس خبری هفتگی شرکت کرده بود در این باره خطاب به خبرنگاران گفت: «جمهوری اسلامی ایران نفت این کشتی را فروخته است و اکنون صاحب و خریدار نفت خودش تصمیم می‌گیرد که مقصد محموله کجا باشد.»

سخنگوی دولت ایران اضافه کرد: «البته در اینجا نیز شاهد سیاست‌های غلط امریکا در رصد کشتی و دخالت در امور داخلی دیگران هستیم، اما بالاخره خریدار خودش درباره مقصد نفت تصمیم می‌گیرد.»

آمریکا پیشتر اعلام کرده بود هر کشوری را که نسبت به پذیرش این نفتکش ایران اقدام کند، در معرض تحریم خود قرار خواهد داد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده روز ۲۰ اوت درباره تبعات پذیرش این نفتکش گفته بود: «ما تصریح کردیم که هرکس به آن دست بزند، هرکسی حمایتش کند، هر کسی اجازه دهد که نفتکش در بندرگاهش پهلو بگیرد در معرض دریافت تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.»

آدریان دریا ۱ که تا پیش از این گریس۱ نام داشت به ظن حمل نفت خام به کشور تحت تحریم سوریه به دست نیروهای بریتانیایی در جبل الطارق توقیف شده بود. این کشتی پس از ۴۰ روز در تاریخ ۲۴ مرداد آزاد و از منطقه جبل الطارق دور شد. از آن پس این نفتکش در دریا سرگردان است و علیرغم اعلام مقاصد مختلف هنوز نتوانسته است بار خود را در بندری تخلیه کند.

پیش از این اخباری مبنی بر حرکت آدریان دریا ۱ به طرف یونان منتشر شده بود، اما مقامات یونان با تکذیب این خبر اعلام کرده بودند نمیتوانند این نفتکش را در بنادر خود بپذیرند. در پی این تکذبیه اعلام شد که این نفتکش به سمت ترکیه تغییر مسیر داده است.

با این حال اطلاعات روز دوشنبه نهاد رصدگر ایکون نشان می دهد نفتکش بدون اینکه مقصد جدیدی مشخص کند، از رفتن به سوی ترکیه نیز منصرف شده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آدریان دریا ۱ باز تغییر مسیر داد؛ ظریف به پمپئو: غُر زدن را بس کنید

آدریان دریا۱ از ترکیه دور می‌شود

تبعات انقلابی، اقتصادی و صبر استراتژیک جنگ با اسرائیل؛ رویارویی که جزو دکترین امنیتی ایران نیست