Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز محاکمه رئیس جمهوری سابق سودان؛ «عمر البشیر ۹۰ میلیون دلار پول نقد از بن سلمان گرفته بود»

جلسه محاکمه عمر البشیر
جلسه محاکمه عمر البشیر Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاهی که رسیدگی به اتهامات رئیس جمهوری مخلوع سودان را آغاز کرده همچنین قرار است اتهام های دیگری که پیشتر بر ضد وی مطرح شده از جمله «تحریک به سرکوبی، دست داشتن در قتل تظاهرکنندگان و نیز پول شویی و تامین مالی تروریسم» را نیز مورد بررسی قرار دهد.

آگهی

«عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان نود میلیون دلار پول نقد از عربستان سعودی دریافت کرده است»؛ این ادعایی است که یک عامل تحقیق در پرونده اتهام فساد، بر ضد رئیس جمهوری سابق سودان در دادگاه مطرح کرد.

در حالی که دادگاه محاکمه عمر البشیر به اتهام فساد روز دوشنبه در خرطوم، پایتخت این کشور نخستین جلسه خود را برپا کرده است احمد علی، یک فرمانده پلیس سودان به خبرگزاری فرانسه گفت که رئیس جمهوری سابق این کشور به او یادآور شده بود که این پول توسط «تعدادی از فرستادگان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان» تحویل داده شده است.

رئیس جمهوری سابق سودان در حالی به دادگاه انتقال داده شد که کاروانی از نظامیان این کشور اتوموبیل وی را اسکورت می کردند. عمر البشیر، ملبس به پوشش سفید و بلند سنتیِ این کشور و درحالی که محاسن خود را نیز به خوبی اصلاح نکرده بود پس از ورود به دادگاه در درون جایگاهی با حصارهای فلزی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به محض قرار گرفتن رئیس جمهوری سابق سودان در جایگاه متهم، نزدیکان و حامیان وی که در سالن حضور داشتند فریاد «الله اکبر» سر دادند و وی نیز با حرکت دست و گفتن جملاتی واکنش نشان داد.

رویترز
عمر البشیر در جایگاه متهم هنگام محاکمه در دادگاهرویترز

بر اساس این گزارش از جمله مهم‌ترین اتهام‌های مطرح شده بر ضد عمر البشیر می توان به مواردی چون «در اختیار داشتن غیرقانونی ارزهای خارجی، فساد، دریافت رشوه و هدیه به صورت غیر رسمی و بهره برداری غیر قانونی از قدرت و نفوذ در دستگاه حاکمه» اشاره کرد.

گفتنی است که بازرسان امنیتی ارتش سودان بلافاصله پس از برکناری عمرالبشیر از قدرت مدعی شدند که در خانه وی چندین چمدان حاوی بیش از ۶ میلیون یورو، ۳۵۱ هزار دلار آمریکا و ۵ میلیون پوند سودان کشف کرده اند.

بیشتر بخوانید:

احمد علی، فرمانده بلند پایه نیروی پلیس سودان در بخش دیگری از افشاگری های خود در دادگاه به کشف نزدیک به هفت میلیون یورو و مقادیری دلار و پوند در منزل شخصی عمر البشیر اشاره کرد.

دادگاهی که رسیدگی به اتهامات رئیس جمهوری مخلوع سودان را آغاز کرده، قرار است اتهام های دیگری که پیش‌تر بر ضد وی مطرح شده بود از جمله «تحریک به سرکوبی، دست داشتن در قتل تظاهرکنندگان، پول شویی و تامین مالی تروریسم» را نیز مورد بررسی قرار دهد.

مامور تحقیق بر روی این پرونده تصریح کرد: «متهم به ما گفته است که این پول بخشی از مبلغ ۲۵ میلیون دلاری است که توسط محمد بن سلمان ولیعهد عربستان فرستاده شده و قرار بود خارج از بودجه دولتی مورد استفاده قرار گیرد.»

محقق پرونده در ادامه یادآور شد که به گفته عمر البشیر این مبلغ پول پس از دریافت، تبدیل و مصرف شده است. با این حال گویا رئیس جمهوری سابق سودان گفته است که نمی داند این پول به چه نحو مصرف و هزینه شده است.

عمر البشیر پس از سی سال زمامداری و به دست داشتن سکان هدایت یک حکومت نظامی که توسط اسلامگراها حمایت می شد، روز یازدهم آوریل پس از ماه ها اعتراض های مردمی از قدرت خلع شد.

شورای نظامی انتقالی که به اعتقاد برخی تحلیل‌گران با «ربودن انقلاب مردم این کشور» در حرکتی کودتاگونه رئیس جمهوری و دستگاه حاکمه را برکنار کرد به تازگی بر سر تقسیم و سپردن تدریجی قدرت به غیرنظامیان با اپوزیسون این کشور به توافق رسیده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین حضور عمر البشیر در انظار عمومی پس از سرنگونی حکومتش در سودان

میلیون‌ها یورو پول نقد در خانه عمر البشیر کشف شد

پهپادهای ایران و امارات در جنگ سودان؛ ماجرای هواپیمایی که از بندرعباس برخاست و از صفحه رادار محو شد