Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ادعای آمریکا درباره اخلال در جی‌پی‌اس کشتی‌ها از سوی ایران؛ پمپئو با بن‌سلمان گفتگو کرد

ادعای آمریکا درباره اخلال در جی‌پی‌اس کشتی‌ها از سوی ایران؛ پمپئو با بن‌سلمان گفتگو کرد
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا افزوده است که ایران تلاش دارد تا با ایجاد اختلال در سیستم ناوبری کشتی‌ ها و هواپیماهای غیرنظامی آنها را به اشتباه به داخل حریم دریایی خود کند تا بهانه مشروعی برای توقیف آنها به دست آورد.

آگهی

آمریکا به کشتی‌های تجاری که از خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان عبور می کنند، هشدار داده است که ایران تلاش دارد در سامانه جی‌پی‌اس این کشتی‌های اختلال ایجاد کند.

اداره دریانوری وزارت حمل و نقل ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای هشدار داد گزارش‌هایی دریافت کرده است که بر اساس آن «عناصر ناشناسی به دروغ ادعا می‌کنند کشتی‌های جنگی آمریکایی یا مرتبط ائتلاف هستند.»

این اداره همچنین گفته است که اخیرا دست کم در دو مورد که نیروهای نظامی ایران در آن دخالت داشته‌اند، کشتی‌ها در آب‌های جنوبی ایران از اختلال در سامانه جی‌پی‌اس شان گزارش داده‌اند.

آمریکا افزوده است که ایران تلاش دارد تا با ایجاد اختلال در سیستم ناوبری کشتی‌ها و هواپیماهای غیرنظامی آنها را به اشتباه به داخل حریم دریایی خود کند تا بهانه مشروعی برای توقیف آنها به دست آورد.

گفتگوی پمپئو و بن سلمان

در ارتباط با ادعای اخلال ایران در سیستم ناوبری کشتی‌های تجاری در منطقه خلیج فارس و دریای عمان، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی گفتکو کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که وزیر خارجه در این تماس تلفنی درباره لزوم افزایش امنیت خطوط کشتیرانی با ولیعهد عربستان سعودی گفتگو کرده است. وزارت خارجه آمریکا همچنین گفته است که در این تماس دو طرف درباره تحولات منطقه و همچنین فعالیت‌های «بی‌ثبات کننده» ایران در منطقه گفتگو کرده‌اند.

هشدار واشنگتن به کشتی‌ها و هواپیماهای غیر نظامی در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان در حالی منتشر می‌شود که در ماه‌های گذشته تنش در این منطقه افزایش یافته است.

حمله به نفتکش‌ها، سرنگونی پهپاد امریکایی و توقیف نفتکش بریتانیایی در ماه‌های گذشته باعث شده است که واشنگتن تلاش کند ائتلافی برای تامین امنیت کشتی‌رانی در آب‌های جنوبی ایران تشکیل دهد.

تاکنون بریتانیا و اسرائیل آمادگی خود را برای شرکت در ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا برای تامین امنیت کشتی‌رانی در آبهای جنوبی ایران اعلام کرده‌اند با این حال آلمان و ژاپن گفته‌اند که به این ائتلاف نمی‌پیوندند. استرالیا نیز اعلام کرده است که این پیشنهاد را به طور جدی مورد بررسی قرار خواهد داد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده است که واشنگتن از ۶۰ کشور جهان برای پیوستن به این ائتلاف دعوت کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه: روسیه عامل اختلال جی‌پی‌اس در اروپا است

فرانسه در پاسخ به ترامپ: برای اظهار نظر درباره ایران نیاز به هیچ مجوزی نداریم

کنعانی: ایران نیروی نیابتی ندارد اما اسرائيل نیابتی آمریکا است