آیا تغییرات اقلیمی بر افزایش چاله‌ها و مسافرت‌های هوایی تاثیر دارد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
هشدار محققان در باره تاثیر تغییرات آب و هوایی بر افزایش چاله های هوایی
هشدار محققان در باره تاثیر تغییرات آب و هوایی بر افزایش چاله های هوایی

یک تحقیق تازه بر روی پروازهای انجام شده در آنسوی آتلانتیک نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی با تاثیر بر روی «جریان جتی» (بادهای نسبتاً قوی متمرکز در یک جریان باریک در جوّ) سبب تعدد بیشتر چاله‌های هوایی می شود که ممکن است برای هواپیماهای مسافربری خطرآفرین باشد.

چاله های هوایی که پیش بینی و رصد آنها بسیار دشوارتر از دست اندازهای ناشی از تراکم ابرهاست، زمانی شکل می گیرد که هنگام پرواز هواپیما جریان هوای قوی به سمت پایین حرکت می کند و یا در سرعت و جهت وزش باد در ارتفاع تغییراتی حاصل می شود.

تحقیق تازه ای که در نشریه نیچرNature منتشر شده نشان می دهد که میزان بادهای قوی که به صورت عمودی در ارتفاعات بالا بر روی آتلانتیک شمالی جریان پیدا می کند از سال ۱۹۷۹ تاکنون به طور قابل توجهی افزایش داشته است.

در گزارش این تحقیق که توسط کارشناسان هواشناسی در دانشگاه ریدینگ در بریتانیا نوشته شده آمده است: «به خوبی شاهد آن هستیم که برش های عمودی جریان های قوی باد تقریبا در کل آتلانتیک شمالی رو به افزایش است.»

جریان جتی در ماه اوت

این هشدار در حالی توسط کارشناسان هواشناسی داده می شود که دهم مارس گذشته در جریان یک پرواز شرکت هوایی ترکیش ایرلاینز، از استانبول به نیویورک تکان های شدید ناشی از چاله های هوایی بر فراز ارتفاعات شمال شرق ایالات متحده به زخمی شدن ۳۰ مسافر و خدمه پرواز منجر شد.

محققان دانشگاه ریدینگ همچنین خواستار انجام تحقیقات دقیق تر در باره تاثیر تغییرات آب و هوایی بر تعییرات برشی جهت وزش و نیز سرعت باد در ارتفاعات شده اند.

گفتنی است که روزانه بیش از سه هزار هواپیما برای طی مسیر تعیین شده بر فراز آتلانتیک شمالی به پرواز در می آید.