پارلمان یونان قانون منع ورود نظامیان به دانشگاه‌ها را لغو کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پارلمان یونان قانون منع ورود نظامیان به دانشگاه‌ها را لغو کرد
کپی رایت  REUTERS/Costas Baltas

پارلمان یونان روز پنج‌شنبه قانونی که نظامیان را از ورود به دانشگاه‌ها منع می‌کند، لغو کرد. اگرچه این کار با استقبال دولت مواجه شد اما منتقدان لغو چنین ممنوعیتی را، سرکوب دموکراسی در این کشور توصیف کردند.

لغو این ممنوعیت، یکی از نخستین تلاش‌های دولت جدید محافظه‌کار برای اصلاح قوانین محسوب می‌شود؛ دولتی که تنها یکماه پیش قدرت را در یونان به دست گرفته و تامین امنیت عمومی یکی از مهمترین محورهایش در کارزار انتخاباتی بوده است.

کیریاکوس میتسوتاکیس نخست‌وزیر جدید یونان که در زمان رای گیری در پارلمان حضور داشت، خطاب به نمایندگان با اشاره به گروه‌هایی که آنها را آنارشیست می‌نامید، گفت: «ما خواستار حضور پلیس در دانشگاه‌ها نیستیم اما می‌خواهیم از شر آنهایی خلاص شویم که زندگی دانشجویان را کنترل می‌کنند.»

مدت طولانی است که محافظه‌کاران استدلال می‌کنند دانشگاه‌ها از اهداف خود دور شده و به سنگری برای عناصر خاطی تبدیل شده‌اند. این درحالی است که گفته می‌شود پافشاری دولت برای لغو این قانون، از آن روست که بسیاری از دانشگاهیان بطور آشکار به انتقاد از دولت می‌پردازند.

اما مشکل دیگری نیز وجود دارد، بنا بر گزارش رسانه‌ها خشونت و همچنین داد و ستد مواد مخدر در دانشگاه‌های یونان رواج یافته است و آشکارا در همه جا دیده می‌شود.

قانون ممنوعیت ورود نظامیان به دانشگاه‌ها در سال ۱۹۸۲میلادی تصویب شد و بر اساس آن، دانشگاه‌های یونان منطقۀ ممنوعه‌ای محسوب می‌شدند که پلیس و نظامیان اجازۀ ورود به آن را نداشتند. این قانون واکنشی به سرکوب‌های خونبار دانشجویان در سال ۱۹۷۳ میلادی بود؛ زمانی که یک تانک از دروازۀ دانشگاه پلی‌تکنیک آتن عبور کرد و وارد دانشگاه شد و ده‌ها نفر کشته شدند.

بیشتر بخوانید: