Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

پارلمان یونان قانون منع ورود نظامیان به دانشگاه‌ها را لغو کرد

پارلمان یونان قانون منع ورود نظامیان به دانشگاه‌ها را لغو کرد
Copyright  REUTERS/Costas Baltas
Copyright  REUTERS/Costas Baltas
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قانون ممنوعیت ورود نظامیان به دانشگاه‌ها در سال ۱۹۸۲میلادی تصویب شد و بر اساس آن، دانشگاه‌های یونان منطقۀ ممنوعه‌ای محسوب می‌شدند که پلیس و نظامیان اجازۀ ورود به آن را نداشتند.

آگهی

پارلمان یونان روز پنج‌شنبه قانونی که نظامیان را از ورود به دانشگاه‌ها منع می‌کند، لغو کرد. اگرچه این کار با استقبال دولت مواجه شد اما منتقدان لغو چنین ممنوعیتی را، سرکوب دموکراسی در این کشور توصیف کردند.

لغو این ممنوعیت، یکی از نخستین تلاش‌های دولت جدید محافظه‌کار برای اصلاح قوانین محسوب می‌شود؛ دولتی که تنها یکماه پیش قدرت را در یونان به دست گرفته و تامین امنیت عمومی یکی از مهمترین محورهایش در کارزار انتخاباتی بوده است.

کیریاکوس میتسوتاکیس نخست‌وزیر جدید یونان که در زمان رای گیری در پارلمان حضور داشت، خطاب به نمایندگان با اشاره به گروه‌هایی که آنها را آنارشیست می‌نامید، گفت: «ما خواستار حضور پلیس در دانشگاه‌ها نیستیم اما می‌خواهیم از شر آنهایی خلاص شویم که زندگی دانشجویان را کنترل می‌کنند.»

مدت طولانی است که محافظه‌کاران استدلال می‌کنند دانشگاه‌ها از اهداف خود دور شده و به سنگری برای عناصر خاطی تبدیل شده‌اند. این درحالی است که گفته می‌شود پافشاری دولت برای لغو این قانون، از آن روست که بسیاری از دانشگاهیان بطور آشکار به انتقاد از دولت می‌پردازند.

اما مشکل دیگری نیز وجود دارد، بنا بر گزارش رسانه‌ها خشونت و همچنین داد و ستد مواد مخدر در دانشگاه‌های یونان رواج یافته است و آشکارا در همه جا دیده می‌شود.

قانون ممنوعیت ورود نظامیان به دانشگاه‌ها در سال ۱۹۸۲میلادی تصویب شد و بر اساس آن، دانشگاه‌های یونان منطقۀ ممنوعه‌ای محسوب می‌شدند که پلیس و نظامیان اجازۀ ورود به آن را نداشتند. این قانون واکنشی به سرکوب‌های خونبار دانشجویان در سال ۱۹۷۳ میلادی بود؛ زمانی که یک تانک از دروازۀ دانشگاه پلی‌تکنیک آتن عبور کرد و وارد دانشگاه شد و ده‌ها نفر کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات گسترده یونانی‌ها در سالگرد حمله به دانشگاه پلی‌تکنیک آتن

در اردوگاه جزیره ساموس یونان چه می‌گذرد؟

زنگنه: یونان و ایتالیا با وجود معافیت از تحریم از ما نفت نمی‌خرند