پمپئو: از ۶۰ کشور خواستیم در تامین امنیت تنگه هرمز همکاری کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
پمپئو: از ۶۰ کشور خواستیم در تامین امنیت  تنگه هرمز همکاری کنند
کپی رایت  تصویر از رویترز

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه تلوزیونی اسکای یک بار دیگر از ایران به عنوان «بزرگترین کشور حامی تروریست در جهان» نام برد که حالا «تمایلش را برای بیرون کشیدن کشتی‌های تجاری از آب نشان داده است.»

آقای پمپئو افزود: «ایران در ۶ کشتی مین‌گذاری کرده کشتی بریتانیایی را توقیف کرده و کماکان آن کشتی را نگه داشته که از نظر ما کار اشتباهی است و باید از آن حمایت شود.»

به گفته او «بهترین کار برای حمایت از کشتی‌ها بازداری برای ایجاد ثبات است.»

او در ادامه به ائتلافی اشاره دارد که این روزها آمریکا به دنبال آن است: «آنچه ما از بیش از ۶۰ کشور خواسته‌ایم اینکه در حفظ امنیت و باز نگهداشتن تنگه هرمز همکاری کنند، به این ترتیب کشتی‌های تجاری می‌توانند از آنجا گذر کنند.»

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه افزود: «می‌خواهیم مطمئن شویم که برنامه جامعی داریم، اینکه ایران کاری نکند که در مرحله نخست به خطر یک درگیری تحریک کننده دامن بزند. دوم اینکه ما از اقتصاد استرالیا، ژاپن و کره جنوبی حمایت می‌کنیم، کشورهایی که به کالاهایشان در تنگه هرمز وابسته هستند.»

تنش میان تهران و واشنگتن پس از خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ بالا گرفت. این تنش با وضع تحریم‌های تازه علیه ایران به سطح بالاتری رسید. در نهایت تنش‌ها با توقیف کشتی ایرانی در جبل‌الطارق و توقیف کشتی بریتانیایی توسط نیروهای سپاه پاسداران ایران در تنگه هرمز وارد فاز تازه‌ای شد. در حال حاضر آمریکا در تلاش است تا ائتلافی جهانی علیه ایران به راه اندازد. در همین زمینه وزیر امور خارجه آمریکا بارها سفرهایی داشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید