Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

نخستین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان به زودی راهی آبهای روسیه می‌شود

نخستین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان به زودی راهی آبهای روسیه می‌شود
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این نیروگاه قادر است الکتریسیته لازم را برای زندگی ۱۰۰ هزار شهروند تأمین کند.

آگهی

روسیه که از ده سال پیش پروژهٔ نخستین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان را در پیش گرفته بود اعلام کرد این نیروگاه ظرف چند هفتهٔ آینده راهی دریا می‌شود. این نیروگاه شناور ساخت روساتوم یا شرکت دولتی انرژی هسته‌ای روسیه است و «آکادمیک لومونوزوف» نام دارد.

این شناور عظیم اکنون در بندر مورمانسک، واقع در ۲۰۰ کیلومتری شمال مرز دریایی نروژ لنگر انداخته و بناست تا شهر پِوِک که در شمال شرقی روسیه قرار دارد ۵ هزار کیلومتر سفر کند.

هدف از این پروژه جایگزین کردن دو رآکتور قدیمی شهر پِوِک و نیز تقویت بنیان تجاری این منطقه از روسیه عنوان شده است.

مقامات روسیه امیدوارند به کمک برق حاصل از این نیروگاه که قادر است الکتریسیته لازم برای زندگی ۱۰۰ هزار شهروند را تأمین کند بتوانند در شمال شرقی این کشور به بخش اکتشاف نفت و معدن (سرب و طلا) پویایی بیشتری ببخشند.

آخرین تصویر از نیروگاه شناور روسیه که به رنگ پرچم این کشور درآمده استNickakhlagh, Mojtaba

خطرات پروژه نیروگاه شناور

گرچه مسئولان سازندهٔ نیروگاه در شرکت روستاتوم اعلام کرده‌اند که این نیروگاه هسته‌ای تماما مطابق با استانداردهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساخته شده اما شماری از کارشناسان هنوز از راه‌اندازی این پروژه نگرانی‌هایی دارند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی از خطرات اصلی که در کمین این پروژه است مسیر دریایی بسیار دشواری است که این شناور در پیش دارد. بناست کشتی‌ دیگری این شناور عظیم را یدک بکشد تا خود نیروگاه از هشت موتور خود استفاده نکند. اما نکته آن است که احتمال گرفتار شدن این شناور در یخ‌های قطبی زیاد است.

مسألهٔ دیگر آن است که این نیروگاه هر دو تا سه سال باید ضایعات هسته‌ای خود را تخلیه کند. بناست این ضایعات برای مدتی روی کشتی بمانند که خطر تشعشع برای کارکنان را در بر دارد.

مسیر دریایی که نیروگاه شناور باید طی کندNickakhlagh, Mojtaba

چرنوبیل روی یخ ؟

ولادیمیر ایریمینکو، سر مهندس حفاظت از محیط در این پروژه معتقد است به هیچ وجه نمی‌توان این نیروگاه را با چرنوبیل مقایسه کرد. چراکه شیوهٔ کار این دو رآکتور با هم متفاوت است و هستهٔ رآکتور آن پیوسته با آب سرد قطبی خنک می‌شود.

از آنجا که خطر انتشار مواد رادیواکتیو در اثر انفجار یا سانحه و آلودگی شدید محیط زیست دریایی مطرح است تلویزیون فنلاند بلافاصله پس از انتشار خبر راه‌اندازی این نیروگاه آن را «چرنوبیل روی یخ» لقب داد.

نیروگاه شناور آکادمیک لومونوزوف بناست ۱۲ سال در ساحل شهر پِوِک بماند و آنگاه دوباره برای ترمیم و بازسازی به بندر مورمانسک برگردد، چرخه‌ای که در کل، تا پایان دورهٔ کاری این نیروگاه سه بار تکرار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:‌

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین نیروگاه هسته‌ای بلاروس در «اوستوروتس» آغاز به کار کرد

زمین‌لرزه کرواسی به تنها نیروگاه هسته‌ای اسلوونی آسیبی نرساند

نخستین نیروگاه هسته‌ای جهان عرب در امارات به بهره‌برداری می‌رسد