آدم ربایی در رومانی؛ وزیر آموزش به دلیل اظهار نظرهای «کاملا نادرست» برکنار شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اکاترینا آندرونسکو، وزیر آموزش رومانی
اکاترینا آندرونسکو، وزیر آموزش رومانی   -  کپی رایت  LIVIU SOVA/AGERPRES FOTO

اکاترینا آندرونسکو، وزیر آموزش رومانی به دلیل اظهار نظرهای «کاملا نادرست» دربارۀ پرونده آدم‌ربایی یک نوجوان ۱۵ ساله به نام الکساندرا ماچسانو برکنار شد.

ویوریکا دانسیلا، نخست‌وزیر این کشور روز شنبه اعلام کرد که سخنان وزیر آموزش دربارۀ این پرونده کاملا «غیرمسئولانه» بوده و نشان دهنده آن است که او «درکی از موضوع نداشته است».

خانم نخست‌وزیر همچنین تاکید کرد که آنچه از سوی وزیر آموزش اعلام شده، موضع دولت رومانی نیست.

اکاترینا آندرونسکو، وزیر آموزش رومانی اعلام کرده بود که الکساندرا ماچسانو، دختر ۱۵ ساله‌ای که ربوده شد، مورد تجاوز قرار گرفت و درنهایت کشته شد «باید می‌دانست که نباید سوار اتومبیل غریبه‌ها شود».

این نوجوان ۱۵ ساله ۲۴ ژوئیه (۲ مرداد) در مسیر بازگشت به خانه ربوده شده بود. پیش از او نیز در ماه آوریل دختری ۱۸ ساله به نام لوییزا ملنکو ناپدید و کشته شده بود.

چگونگی برخورد مقامات رومانی با این دو پرونده، خشم همگان را در این کشور واقع در شرق اروپا برانگیخت.

سهل‌انگاری مسئولان بویژه پس از آن جامعۀ رومانی را در شوک فرو برد که مشخص شد الکساندرا ماچسانوی ۱۵ ساله در دوران اسارت، سه بار با شماره‌ تلفن‌های اضطراری تماس گرفته است.

پس از جستجوها درنهایت پلیس رومانی اعلام کرد قاتل را که یک مکانیک ۶۵ ساله است بازداشت و او نیز به قتل هر دو دختر اعتراف کرده است.

رسوایی بی‌کفایتی کارکنان دولت در رسیدگی به هر دو پروندۀ آدم ربایی و عدم اقدام به موقع آنها برای نجات دختران، منجر به آن شد که وزیر کشور رومانی از مقام خود استعفا دهد و رئیس پلیس کشور نیز اخراج شود.

بیشتر بخوانید: