ظریف: با ادامه شرایط کنونی گام سوم کاهش تعهدات برجامی را عملی می‌کنیم

جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران
جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران Copyright IRNA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز چهارشنبه ۸ مرداد در حاشیه نشست هیات دولت گفت با ادامه شرایط کنونی در مذاکرات با کشورهای باقیمانده در برجام، ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را عملی خواهد کرد.

آگهی

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز چهارشنبه ۸ مرداد در حاشیه نشست هیات دولت گفت با ادامه شرایط کنونی در مذاکرات با کشورهای باقیمانده در برجام، ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را عملی خواهد کرد.

آقای ظریف با «چالشی» توصیف کردن نشست اخیر کمیسیون برجام گفت: « نتیجه کمیسیون مشترک این بوده است که اعضای کمیسیون مشترک یک بار دیگر بر تعهداتشان تأکید کردند. اما باید ببینیم آنها چگونه این کار را انجام می‌دهند. اما در شرایط کنونی و تا زمانی که اقدامات لازم صورت نگرفته، حتما گام سوم جمهوری اسلامی ایران عملی خواهد شد.»

جلسه فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام روز یکشنبه ۲۸ ژوئيه در وین اتریش برگزار شده بود. پیشتر عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، فضای این دور مذاکرات را سازنده خوانده اما در عین حال اظهار داشته بود که تا زمان تامین خواسته‌های ایران، تهران به کاهش سطح تعهدات خود ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه ایران همچنین درباره عملیاتی شدن کانال ساز و کار مالی موسوم به اینستکس اضافه کرد: «اینستکس یک مرحله مقدماتی بوده است، هنوز به طور کامل عملیاتی نشده و اگر هم عملیاتی شود، حتما ضرورت دارد که پول نفت وارد آن شود و این گونه نباشد که اینستکس وسیله‌ای برای اجرای دستورات آمریکا باشد و آنها به اروپایی‌ها بگویند اینستکس چگونه می‌تواند کار کند. اروپا باید جرات داشته باشد تا تعهدات خود را اجرایی کند نه منویات آمریکا را.»

آقای ظریف درباره خواسته‌های ایران از طرفین برجام گفت: «ما فعلا از بقیه تعهداتشان مانند سرمایه‌گذاری در ایران و سایر اموری که هست، عبور می‌کنیم و می‌خواهیم در حد همین تعهدات اولیه‌شان یعنی فروش نفت ایران و بازگشت درآمدهای نفتی ایران را اجرا کرده و توقع داشته باشند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر خارجه ایران همچنین از سفر امانوئل ماکرون به تهران به منظور رایزنی درباره برجام ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت قرار بر انجام چنین سفری وجود ندارد هرچند رئیس‌جمهور ایران به هنگام ملاقات با رئیس‌جمهور فرانسه در پاریس از او برای بازدید از تهران دعوت به عمل آورده است.

در پی پایان اولتیماتوم شصت روزه شورای عالی امنیت ملی ایران به کشورهای حاضر در برجام برای تامین خواسته‌های خود، ایران در تیرماه و در گام نخست کاهش تعهدات برجامی از محدودیت میزان نگهداری اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد به میزان ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد.

ایران در گام دوم اعلام کرد که سطح غنی‌سازی خود را به بیش از ۳.۶۷ درصد می‌رساند که فراتر از سطح توافق سال ۲۰۱۵ است. میزان فعلی غنی سازی اورانیوم ایران پس از عبور از سطح ۳.۶۷ درصد حدود ۴.۵ درصد عنوان شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران «غنی سازی بیست درصدی» را از گزینه‌های گام سوم کاهش تعهدات برجامی خوانده است.

پیشتر فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا، از ایران خواسته بود به تعهدات خود پایبند باشد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انقضای تحریم‌های موشکی؛ ایران در تلاش برای «اثبات اقتدار»، آمریکا و متحدان به دنبال حفظ «محدودیت‌ها»

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

آمریکا خواهان کاهش تنش با ایران است؟ یا گزینه «خرید زمان» مطرح است؟