فرانسه: توافق فعلی برکسیت بهترین است و مهلت تعیین شده تمدید نمی شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات ضد برکسیت در لندن
تظاهرات ضد برکسیت در لندن   -   کپی رایت  رویترز

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه قرار است به زودی با بوریس جانسون، نخست وزیر جدید بریتانیا دیدار و با وی در خصوص موضوعات مختلف از جمله نحوه خروج این کشور از اتحادیه اروپا گفتگو کند.

یک مسئول دفتر ریاست جمهوری فرانسه روز جمعه با اعلام این مطلب یادآور شد که دو طرف روز پنجشنبه به صورت تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند و آقای ماکرون به زودی در ملاقات حضوری با بوریس جانسون انتظارات و دیدگاه های اتحادیه اروپا درباره خروج بریتانیا از این اتحادیه را با وی در میان خواهد گذاشت.

این در حالیست که املی دو مونشلن، وزیر مشاور دولت ماکرون در امور اروپایی نیز روز جمعه تاکید کرد که اگر بریتانیا همچنان خواهان خروج از اتحادیه اروپا است، باید به توافق موجود تکیه کند.

خانم دو مونشلن همچنین بار دیگر بر تغییر نیافتن مهلت تعیین شده برای اجرایی شدن برکسیت تاکید کرد و گفت که بریتانیا برای به تعویق انداختن برکسیت پس از ۳۱ اکتبر باید واقعا دلیل قانع کننده‌ای داشته باشد.

نخست وزیر جدید بریتانیا روز چهارشنبه پس از ورود به ساختمان شماره ۱۰ خیابان داونینگ مهمترین دغدغه کشورش را برکسیت خواند و با وعده مذاکره بر سر توافقی جدید با سران اتحادیه اروپا از بدو به دست گرفتن قدرت، اروپایی‌ها را به یک چالش جدید دعوت کرد.

بیشتر بخوانید:

آقای جانسون که به اعتقاد تحلیلگران حتی در داخل کشورش نیز کار بسیار دشواری برای حل و فصل برکسیت پیش رو دارد همچنین تهدید کرد اگر با اتحادیه اروپا بر سر توافقی جدید به نتیجه نرسد کشورش را پایان ماه اکتبر بدون توافق از این اتحادیه خارج خواهد کرد.

از سوی دیگر لئو وردکار، نخست وزیر ایرلند نیز طی روزهای گذشته اعلام کرد که اگر بوریس جانسون راه حل مشکل مرزی با ایرلند شمالی را که از آن به عنوان «بک استاپ» یا تور امنیتی نام برده می شود، نپذیرد هیچگونه توافقی بر سر برکسیت و یا پیمان تجاری با بریتانیا در کار نخواهد بود.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا نیز هفته گذشته به بوریس جانسون گوشزد کرد که توافق جدایی که پیش از این با ترزا می، نخست وزیر سابق بریتانیا به دست آمده بهترین راه کنار آمدن با اتحادیه اروپا بر سر مسئله برکسیت است.