واکنش‌های بین‌المللی به انتخاب بوریس جانسون به نخست وزیری بریتانیا

واکنش‌های بین‌المللی به انتخاب بوریس جانسون به نخست وزیری بریتانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد ظریف ضمن تبریک به بوریس جانسون خطاب به وی گفت: «ایران به دنبال رویارویی نیست. اما ما ۱۵۰۰ مایل ساحل با خلیج فارس داریم. این، آب‌های ما است و از آن محافظت خواهیم کرد.»

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با استقبال از انتخاب بوریس جانسون به مقام نخست وزیری بریتانیا در یک پیام توییتری نوشت: «فوق‌العاده خواهد بود.»

بوریس جانسون پیشتر از مواضع رئیس جمهوری ایالات متحده درباره مقابله با ایران را ستوده بود. در سوی دیگر، دونالد ترامپ با مخالفت با سیاست‌های مهاجرتی حزب کارگر و به‌ویژه صادق خان، شهردار لندن، از طرفداران بالقوه بوریس جانسون به شمار می‌رود. آقای ترامپ پیشتر از کاندیداتوری بوریس جانسون برای ریاست دولت بریتانیا استقبال کرده بود.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در یک پیام توییتری توقیف نفت‌کش ایرانی در دولت ترزا می را «طبق دستور آمریکا» و «مصداق بارز دزدی دریایی» توصیف کرد و انتخاب «همتای سابق» خود به مقام نخست وزیری بریتانیا را تبریک گفت. آقای ظریف در همین پیام نوشت: «ایران به دنبال رویارویی نیست. اما ما ۱۵۰۰ مایل ساحل با خلیج فارس داریم. این، آب‌های ما است و از آن محافظت خواهیم کرد.»

وزیر امور خارجه ایران این پیام توییتری را با ویدیویی از یک سخنرانی خود در نیکاراگوئه منتشر کرده که در آن می‌گوید پس از شکست طرح «گروه بی» در ایالات متحده، حالا همین گروه به سراغ بریتانیا رفته است. آقای ظریف معتقد است جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، تلاش می‌کنند تا ایران را وارد یک جنگ ناخواسته کنند. وی این چهار نفر را «گروه بی» می‌خواند.

بیشتر بخوانید:

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و اورزولا فون در لاین، رئیس منتخب کمیسیون اروپا در یک کنفرانس خبری مشترک، انتخاب آقای جانسون به نخست وزیری بریتانیا را تبریک گفتند. خانم فون در لاین ابراز امیدواری کرد تا با رئیس جدید دولت بریتانیا همکاری‌های سازنده‌ای داشته باشد.

رویترز
امانوئل ماکرون و اورزولا فون در لاین انتخاب بوریس جانسون به نخست وزیری بریتانیا را تبریک گفتندرویترزMasoumi, Behnam

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهوری فرانسه با تایید صحبت‌های رئیس منتخب کمیسیون گفت: « تبریکات گرم من برای انتخاب بوریس جانسون. بسیار دوست دارم با او در اولین فرصت ممکن نه تنها در باره برکسیت بلکه درباره مسائل بین‌المللی مانند تنش با ایران که از موضوعات روزمره ما به شمار می‌روند کار کنم.» آقای ماکرون گفته است فرانسه، بریتانیا و آلمان درباره چالش‌های بین‌المللی کاملا هماهنگ هستند.

این خبر تکمیل می‌شود/

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش روزنامه‌های بریتانیا به نخست وزیری جانسون

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد