ترامپ: اوباما و برخی روسای جمهوری آمریکا دنبال تغییر رژیم در ایران بودند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رویترز
رویترز

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۱۶ ژوئیه با تاکید بر اینکه آمریکا دنبال تغییر رژیم در ایران نیست گفت: «اوباما و دیگر روسای جمهوری دنبال چنین کاری بودند اما نتیجه‌ای نداشت.»

سخنان آقای ترامپ در حالی مطرح می‌شود که توافق هسته‌ای ایران در دوره باراک اوباما، رییس‌جمهوری پیشین ایالات متحده به امضا رسید و پس از حضور او در قدرت کنار گذاشته شد. آقای ترامپ ماه مه ۲۰۱۸ با انتقاد از توافق هسته‌ای و ناکارآمد خواندن آن از برجام خارج شد. پس از آن آمریکا تحریم‌های سختی علیه ایران وضع کرد.

آقای ترامپ در سخنان اخیر خود همچنی گفت: «می‌خواهیم به آنها کمک کنیم، خوب باشیم و با آنها کار کنیم. ما هر جور بتوانیم به آنها کمک می‌کنیم اما آنها نمی‌توانند سلاح هسته‌ای داشته باشند.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

او درباره برخی انتقادهای وارد شده به سیاست‌های واشنگتن در قبال تهران نیز گفت: «برخی می‌گویند هدف ما تغییر رژیم است ما دنبال تغییر رژیم نیستیم، اوباما و خیلی دیگر از روسای جمهوری می‌خواستند چنین کنند اما نتیجه‌ای نداشت.»

او در ادامه یک بار دیگر به بحث موشک‌های بالستیک ایران وارد شد و افزود: «آنها نمی‌توانند موشک بالستیک آزمایش کنند، البته براساس این توافق {برجام} آنها می‌توانند، البته اگر توافقی باشد، ما که از آن خارج شدیم.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز به تازگی گفت که ایران حاضر است درباره برنامه موشکی خود مذاکره کند.

بیشتر بخوانید: