Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اِل‌چاپو به حبس ابد محکوم شد

اِل‌چاپو به حبس ابد محکوم شد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اِل‌چاپو، رهبر کارتل بزرگ موادمخدر موسوم به «سینالوآ» در مکزیک از سوی دادگاه نیویورک به حبس ابد محکوم شد.

آگهی

یکه‌تازی بی‌رقیب خوآکین گوزمان معروف به «اِل چاپو» در بازار مخدر جهان پایان یافت و با رای قاضی فدرال نیویورک باید باقی عمر خود را در زندان‌های ایالات متحده سپری کند.

اِل چاپو، رهبر کارتل بزرگ موادمخدر موسوم به «سینالوآ» در مکزیک بود که پس از دستگیری به آمریکا تحویل داده شده بود.

محاکمه او توسط دادگاهی در نیویورک از ماه نوامبر سال گذشته آغاز شد و در فوریه گذشته به پایان رسید. ال چاپو در نهایت در ۱۰ مورد اتهامی از جمله توزیع هروئین و کوکائین در آمریکا، پول‌شویی و اداره کسب و کاری تبهکارانه، مجرم شناخته و با صدور حکم روز چهارشنبه به حبس بیش از ۳۰ سال محکوم شد.

او پس از استماع حکم با تاکید بر این که در طول دوران زندان به طور مداوم تحت شکنجه‌های جسمی و روحی بوده اعلام کرد که حکم صادره شده علیه خودش را قبول ندارد.

اِل چاپو کیست؟

اِل چاپو در حال حاضر ۶۲ سال سن دارد و از ۲۰ سال پیش هدایت باند سینالوآ را برعهده داشت. ثروت او بیش از ۱ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

او سابقه دستگیری‌های متعدد توسط پلیس مکزیک را در پرونده خود دارد ولی بارها موفق شده بود با به کارگیری روش‌های مختلفی همچون پرداخت رشوه، حمله مسلحانه افراد تحت امرش و نیز حفر تونل از تله‌های امنیتی زندان‌ها فرار کند.

اِل چاپو پس از آن که برای آخرین بار در ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی توسط پلیس مکزیک دستگیر شد، به درخواست آمریکا به این کشور تحویل داده شد. پیشتر آمریکا برای دستگیری و تحویل او ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

بیشتر بخوانید:درخواست امضاء از «ال چاپو» سبب حذف یکی از اعضای هیئت منصفه شد

خوآکین گوزمان سال ۱۹۵۷ میلادی و در روستایی دوره افتاده واقع در حاشیه کوه‌های ایالت سینالوآ به دنیا آمد. ایالتی که نام آن بعدها الهام‌بخش نامگذاری کارتل حمل و توزیع مواد مخدری شد که او طی ۲۰ سال گذشته حاکم مطلق آن بود.

اِل چاپو به عنوان عضوی از خانواده‌ای تهیدست دوران کودکی را به عنوان یک فروشنده خیابانی دوره‌گرد سپری کرد. تجربه ای که او را آرام آرام با واقعیت‌های پنهان پرسودترین کسب و کار خیابانی یعنی توزیع مواد مخدر آشنا کرد و موفقیت در این کار برای او بدل به رویا شد.

خوآکین ابتدا به عنوان یک عضو تازه کار یک باند کوچک توزیع مواد مخدر مشغول به کار می‌شود اما به سرعت وارد یک شبکه توزیع و سریع‌تر از آن به عنوان یک عضو موثر کارتل بزرگ توزیع مواد مخدر در مکزیک مطرح می‌شود.

«میگوئل آنگل فلیکس گالاردو» که به عنوان پرخوانده آقای گوزمان را استخدام کرده بود، به او کمک کرد تا با سرعت سلسله مراتب کارتل را طی کند و پس از دستگیری گالاردو در سال ۱۹۸۹ به عنوان جانشین او انتخاب شد و به دلیل قد کوتاه یک متر و ۶۰ سانتیمتری، «ال چاپو» به معنای ریزه لقب گرفت.

ال چاپو به سرعت کارتل سینالوآ را تاسیس کرد و با جاه‌طلبی شبکه توزیع ماری جوانا، هروئین و کوکائین را در مکزیک و آمریکا در اختیار گرفت.

نام او اول بار پس از قتل پابلو اسکوبار، قاچاقچی معروف مواد مخدر که ۸۰ درصد شبکه انتقال و توزیع مواد مخدر در آمریکا را در سلطه خود داشت، سر زبان‌ها افتاد.

آقای گوزمان به عنوان رهبر بزرگ‌ترین کارتل مواد مخدر جهان برای نخستین بار در سال ۱۹۹۳ میلادی در گواتمالا دستگیر شد. پس از تحویل او به پلیس مکزیک و پس از محاکمه به ۲۰ سال حبس محکوم شد و تحت تدابیر شدید امنیتی زندانی شد ولی در سال ۲۰۰۱ میلادی موفق شد تا از طریق اختفاء در میان لباس‌های چرک زندانیان که برای شستشو به بیرون زندان ارسال می‌شد، از حبس بگریزد.

او پس از آزادی ۱۳ سال‌ موفق شد تا خود را از ردگیری نیروهای امنیتی مصون کند و برای هدایت بزرگ‌ترین شبکه توزیع مواد مخدر درجهان ناوگان‌های زیردریایی، هواپیما، کامیون و قایق را در اختیار بگیرد. بنا بر برآورد کارشناسان او طی ۳۰ سال گذشته هزار و ۲۰۰ تن کوکائین قاچاق کرده است.

ال چاپو در سال ۲۰۱۴ میلادی برای بار دوم توسط پلیس مکزیک دستگیر شد وای در کمال شگفتی در ژوئیه سال ۲۰۱۵ میلادی از طریق یک تونل ۱.۵ کیلومتری که زیر سلول او حفر شده بود، موفق به فرار از زندان شد.

اما سومین بازداشت ال چاپو که در ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی رخ داد، او را به پایان راهی رسانده که حبس ابد نام دارد.

آگهی

بیشتر بخوانید:برند «ال چاپو»، به مالکیت همسر او به زودی عرضه می‌شود

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصادف ون قاچاقچیان با خودروی پلیس؛ کشف ۱۴۰ میلیون دلار شیشه

آمریکا برای دو پسر «ال چاپو» کیفرخواست صادر کرد

دادستان نیویورک: ال چاپو با مجازات اعدام رو به رو نیست