Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وزیر خارجه فرانسه: واکنش ایران به تصمیم اشتباه آمریکا غلط بود

وزیر خارجه فرانسه: واکنش ایران به تصمیم اشتباه آمریکا غلط بود
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه فرانسه: واکنش ایران به تصمیم اشتباه آمریکا غلط بود

آگهی

وزیر خارجه فرانسه در واکنش به تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم، ضمن غلط ارزیابی کردن این اقدام، نسبت به افزایش تنش در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد میزان احتمال وقوع جنگ در خاورمیانه گفت که وضعیت بغرنجی بر این منطقه حاکم شده، به طوری که افزایش تنش‌ها می‌تواند به وقوع رخدادهای ناگواری منجر شود.

آقای لودریان که در حاشیه برگزاری جشن روز ملی فرانسه سخن می‌گفت، افزود، در چنین شرایطی اقدام ایران در عقب‌نشینی از برخی تعهداتش در قالب برجام یک نگرانی مضاعف محسوب می‌شود، چرا که واکنشی غلط در مواجهه با تصمیم غلط آمریکا در خروج از برجام محسوب می‌شود.

وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد، با وجود این که نه آمریکا و نه ایران و سایر کشورهای منطقه، هیچ‌یک خواستار جنگ نیستند ولی عوامل نگران‌کننده تشدید تنش به ایفای نقش خود ادامه می‌دهند.

بیشتر بخوانید:ادامه واکنش‌ها به کاهش تعهدات برجامی ایران؛ از نگرانی کرملین تا تاسف چین

ایران از یک هفته پیش و در اعتراض به آن چه که عدم ایفای تعهد طرف‌های توافق هسته‌ای با این کشور اعلام کرده، سطح غنی‌سازی اورانیوم را به بیش از ۴.۵ درصد رسانده و تاکید کرده که به سیر کاهش تعهدات خود در قالب برجام ادامه داده خواهد داد.

در مقابل، وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا به همراه مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از تصمیم ایران به افزایش غنی‌سازی اورانیوم از تهران خواستند تا همچنان به برجام پایدار بماند.

اما ایران بر باور است که با خروج یک جانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی این کشور علیه جمهوری اسلامی، اتحادیه اروپا نیز با توقف حمایت اقتصادی خود از ایران ضمن توقف اجرای برجام به طور غیرمستقیم با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا همراهی کرده است.

با این حال، مقام‌های اروپایی خواستار تشکیل کمیسیون مشترک با حضور تمامی طرف‌های برجام برای بررسی موارد مورد اختلاف به ویژه اقدام ایران در افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم شده است.

بیشتر بخوانید: اروپا:ایران از تعهدات برجامی عدول کرده؛ تشکیل فوری کمیسیون مشترک ضروری است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایمیل‌های لو رفته سفیر بریتانیا: ترامپ از لج اوباما از برجام خارج شد

هشدار فرانسه به ایران: نقض برجام یک اشتباه بزرگ خواهد بود

شایعه «مرد بودن همسر ماکرون»؛ عاملان افترا رسما محاکمه می‌شوند