Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارشناس اسرائیلی:‌ ایران با ادامهٔ غنی‌سازی می‌خواهد بازی را عوض کند

کارشناس اسرائیلی:‌ ایران با ادامهٔ غنی‌سازی می‌خواهد بازی را عوض کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«اما شاهد این هستیم که ایران به منظور تغییر شرایط موجود، تنش‌هایی منطقه‌ای ایجاد می‌کند.»

آگهی

دکتر اوزی ربی، کارشناس ایران، و مدیر کانون موشه دایان، از مرکز مطالعاتی خاورمیانه در تلاویو است.

وی معتقد است ایران تلاش دارد با بی‌ثبات کردن منطقه، دیگران بازیگران منطقه‌ای را به این نتیجه برساند که با ادامهٔ تحریم‌ها علیه این کشور مخالفت کنند.

او می‌گوید:‌ «تصمیم اخیر ایران مبنی بر ادامهٔ غنی‌سازی اورانیوم، بیش از سطح توافق برجام، نشان می‌دهد که به جایی رسیده‌ایم که ایرانی‌ها می‌خواهند بازی را عوض کنند. آشکار است که تحریم‌های جاری دولت ترامپ علیه ایران، سبب شده شرایط اقتصادی ایران بسیار بسیار سخت شود. ایرانی‌ها حالا می‌دانند که اروپا با آنها نیست. آنها تلاش دارند عنصر تعیین‌کننده‌ای را بیابند که بتوانند به واسطهٔ آن حمایت کسانی را جلب کنند، یا سبب شوند آمریکایی‌ها دربارهٔ امور جاری فکر تازه‌ای بکنند.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این تحلیل‌گر اسرائیلی معتقد است اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، هر دو طرف زیان خواهند دید. وی همچنین دربارهٔ احتمال جنگ میان ایران و آمریکا می‌گوید: «هیچکس نهایتا جنگ نمی‌خواهد،‌ نه ایالات متحده و نه ایران. اما شاهد این هستیم که ایران به منظور تغییر شرایط موجود، تنش‌هایی منطقه‌ای ایجاد می‌کند.»

اوزی ربی معتقد است در معادله کنونی منطقه‌ای، اسرائیل،‌ اهمیت ویژه‌ای برای ایران دارد و احتمال دارد ایران برای تغییر وضع موجود در گام بعد، حرکتی را در کشورهای مجاور،‌علیه این کشور ترتیب دهد.

وی می‌گوید: «ایرانی‌ها در این مقطع تلاش دارند تا در خلیج فارس، سوریه، لبنان و عربستان سعودی هرچه می‌توانند بکنند تا چیزی پیدا کنند که تمام منطقه را تحت تأثیر قرار بدهد و سبب شود برخی طرف‌ها از نو دربارهٔ کلیت تحریم‌ها فکر کنند. اسرائیل عاملی است که در مورد ایران باید آن را به حساب آورد. ممکن است ایران بتواند در سوریه، لبنان یا غزه حرکتی علیه اسرائیل بکند. اما می‌توان گفت چنین حرکتی، چیزی است که احتمالا با عمل متقابلِ بسیار مستقیم و خشمگینانهٔ اسرائیل روبرو می‌شود. بنابراین مطمئن نیستم که این حرکت، چیزی است که برای ایرانی‌ها موثر باشد.»

روز گذشته و پس از آنکه مقامات ایران اعلام کردند به غنی‌سازی اورانیم بیش از میزان توافقی برجام ادامه خواهند داد، تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده از نو اوج گرفت.

تنشهای میان ایران و ایالات متحده از ماه مه با رسیدن هزاران تن نیروی آمریکایی و ناو هواپیمابر و نیز بمب افکن های بی ۵۲ ایالات متحده به مرز تازه ای رسید.

بیشتر بخوانید:‌

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه واکنش‌ها به کاهش تعهدات برجامی ایران؛ از نگرانی کرملین تا تاسف چین

مشاور رهبر ایران یک روز مانده تا پایان مهلت: درصد غنی‌سازی اورانیوم را افزایش می‌دهیم

اکسیوس: شش کارگروه امنیتی و اطلاعاتی اسرائيل بر اقدامات جمهوری اسلامی متمرکز شدند