Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یک کارزار اینترنتی در پاکستان: روزنامه نگاران مخالف دولت را دستگیر کنید

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی دیگر از کاربران که از این هشتگ استفاده کرده اند به روزنامه نگاران صفاتی نظیر «دزد»، «فاحشه» و «دشمنان کشور» داده و خواستار دستگیری همه آنها شده اند.

آگهی

به راه افتادن یک کارزار اینترنتی بر روی اینترنت برای دستگیری روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای مخالف دولت پاکستان نگرانی ها را نسبت به افزایش سانسور در رسانه های این کشور دوچندان کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه هشتگی برای مقابله با روزنامه نگاران منتقد دولت و ارتش پاکستان ساخته شده که روز پنجشنبه در شبکه اجتماعی توییتر به شکلی قابل ملاحظه از سوی کاربران مورد استفاده قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، هشتگ #ArrestAntiPakJournalists (روزنامه نگاران ضد پاکستانی را دستگیر کنید) شامگاه پنجشنبه ۳۲ هزار بار توسط کاربران توییتر در پاکستان مورد استفاده قرار گرفت و سپس به جایگاه دوم داغ ترین هشتگ ها سقوط کرد.

برخی از کاربران با استفاده از این هشتگ تصاویر روزنامه نگاران و مجریان برجسته تلویزیون را منتشر کردند که برخی از آنها به جهت مواضع انتقاد آمیز نسبت به حزب «تحریک انصاف پاکستان» تحت رهبری عمران خان، نخست وزیر و نیز ارتش این کشور شهرت یافته اند.

یکی از کاربران توییتر با عباراتی توهین آمیز روزنامه نگاران را به سگ هایی تشبیه کرده که «مداوم درانتقاد از ارتش پارس می کنند.» نویسنده این پست توییتری در ادامه تاکید می کند: «زمان آن فر رسیدن که به زندان فرستاده شوند.»

برخی دیگر از کاربران که از این هشتگ استفاده کرده اند به روزنامه نگاران صفاتی نظیر «دزد»، «فاحشه» و «دشمنان کشور» داده و خواستار دستگیری همه آنها شده اند.

این کارزار اینترنتی که منشا اصلی آن مشخص نیست در حالی به راه افتاده که انتقاد از نظامیان در پاکستان به عنوان یک خط قرمز تلقی می شود. روزنامه نگاران و فعالان شبکه های اجتماعی همواره از این مسئله شکایت دارند که در صورت عبور از خط قرمز یاد شده در معرض تهدید و ارعاب قرار می گیرند.

بر اساس این گزارش پیش از این بارها مواردی نظیر آدم ربایی، ضرب و شتم و حتی قتل روزنامه نگاران و فعالان رسانه های و اینترنتی منتقد دولت در این کشور گزارش شده است.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران سال گذشته میلادی در گزارشی اعلام کرد که ارتش «به گونه ای محرمانه اما بسیار موثر محدودیت هایی را برای انتشار اخبار» در این کشور وضع کرده است. این درحالیست که ارتش پاکستان این ادعا را تکذیب می کند.

شهزاد احمد، مسئول گروه Bytes for All، نهادی که در زمینه دفاع از حقوق دیجیتال فعالیت می کند به خبرگزاری فرانسه گفته است: «هشتگ #ArrestAntiPakJournalists را گروه های هوادار حزب تحریک انصاف ساخته اند و به هیچ وجه منعکس کننده افکار عمومی در پاکستان نیست.»

این فعال حقوق شهروندی در پاکستان همچنین می افزاید: «گروه های سازمان یافته پشت این داستان هستند...این پدیده برای آزادی بیان و آزادی های فردی در کشور ما بسیار خطرناک است.»

حمید میر، یکی از مجریان تلویزیون از جمله افرادی است که در این کارزار از سوی کاربران مورد حمله قرار گرفته است. این مجری سرشناس به تازگی پس از قطع ناگهانی پخش تلویزیونی مصاحبه اش با آصف‌علی زرداری، رئیس جمهوری پیشین پاکستان که اکنون رهبر اپوزیسیون این کشور است نسبت به «محدودیت های فزاینده بر سر آزادی بیان» در کشورش به شدت انتقاد کرده بود.

آقای میر همچنین سال ۲۰۱۴ از یک حمله مسلحانه که به سازمان اطلاعات نظامی پاکستان نسبت داده شد جان سالم به در برد اما دچار جراحت ناشی از اصابت گلوله شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهیه «فهرست سیاه» روزنامه‌نگاران در ترکیه؛ رسوایی اندیشکده نزدیک به اردوغان

آسیه بی بی پس از ۱۰ سال کشمکش قضایی از پاکستان خارج شد

پاکستان نمایش فیلم‌های هندی را ممنوع کرد