ظریف در سالگرد حمله شیمیایی به سردشت: اکنون نیز مثل آن زمان ایستادگی می‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ظریف در سالگرد حمله شیمیایی به سردشت: اکنون نیز مثل آن زمان ایستادگی می‌کنیم
کپی رایت  عکس از رویترز

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز جمعه با انتشار تصاویری از قربانیان بمباران شیمیایی سردشت در صفحه توئیتر خود تاکید کرد که کشورش در آن زمان «ایستادگی» کرد و در موقعیت فعلی نیز «ایستادگی» خواهد کرد.

حمله شیمیایی نیروهای عراق به رهبری صدام حسین، رئیس جمهوری اسبق این کشور به شهر سردشت در استان آذربایجان غربی در سال ۱۳۶۶ شمسی ۱۳۰ کشته بر جای گذاشت. از این تعداد ۱۰۹ نفر غیرنظامی بودند.

وزیر امور خارجه ایران در توئیت خود نوشت: «ما در روز هفتم تیر [یاد قربانبان] سالگرد حمله شیمیایی دهشتناک به غیرنظامیان در سردشت ایران را گرامی می داریم. هرگز فراموش نمی کنیم که غربی ها از صدام حمایت کردند و به او سلاح –حتی شیمیایی- دادند. شورای امنیت هرگز حمله شیمیایی او به مردم ما را محکوم نکرد. ما در آن زمان ایستادگی کردیم و حالا هم ایستادگی می کنیم.»

به نظر می رسد اشاره وزیر امور خارجه ایران به تنش های اخیر بین کشورش و آمریکا و تحریم های واشنگتن علیه ایران باشد. تنش ها بین دو کشور پس از آنکه آمریکا معافیت برخی کشورها از تحریم نفتی ایران را لغو کرد تشدید شده است.

آمریکا هفته گذشته در دور جدید تحریم ها علیه ایران محمد جواد ظریف را به همراه علی خامنه ای، رهبر ایران و هشت فرمانده سپاه پاسداران تحریم کرد.

در جریان حمله شیمیایی سردشت پنج هزار نفر آسیب دیدند. ایران شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ‌ افزارهای شیمیایی در جهان بعد از بمباران هسته‌ ای هیروشیما می داند.