سفیر بحرین در عراق به منامه فراخوانده شد

سفیر بحرین در عراق به منامه فراخوانده شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بحرین از جمله کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است که به نظر می‌رسد به برقراری رابطه دیپلماتیک با اسرائیل بی تمایل نیست.

آگهی

بحرین در اعتراض حمله شماری از شهروندان عراقی به ساختمان سفارت این کشور در بغداد، سفیر خود از عراق را به منامه فرا خواند.

روز پنجشنبه، نزدیک به ۲۰۰ معترض عراقی با تجمع در برابر سفارت بحرین در پایتخت این کشور، پرچم اسرائیل را به آتش کشیدند. شماری از معترضان با ورود به حیاط سفارت، پرچم بحرین را پایین کشیده و پرچم فلسطین را برافراشتند.

بحرین روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه میزبان جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ و فرستاده ویژه او در بحران فلسطین و اسرائیل برای معرفی بخش اقتصادی طرح صلح میان دو طرف بود. نمایندگان حماس و فتح، دو تشکل اصلی سیاسی فلسطینیان نشست منامه را تحریم کردند.

همزمان روز جمعه دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق با انتشار بیانیه‌ای حمله به سفارت بحرین در بغداد را محکوم کرد. براساس این بیانیه، نیروهای امنیتی عراق پس از بیرون راندن افرادی که وارد حیاط سفارت شده بودند، شماری از سازماندهندگاناین تظاهرات را بازداشت کردند.

نمایندگان دولت عراق در نشست منامه حضور نداشتند. عربستان سعودی و متحدان نزدیک ریاض در اتحادیه عرب، عمدتا طرح جرد کوشنر را برای بازسازی و ایجاد رونق اقتصادی در سرزمین‌های فلسطینی، تحسین کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده دو سال پیش و همزمان با فراهم آوردن مقدمات انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم (بیت‌المقدس) اعلام کرد، طرحی را برای پایان دادن به مناقشه اسرائیل و فلسطینیان آماده می‌کند. وی نام این طرح را «معامله قرن» گذاشت.

بحرین از جمله کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است که به نظر می‌رسد به برقراری رابطه دیپلماتیک با اسرائیل بی تمایل نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رونمایی از برنامه ۵۰ میلیارد دلاری دولت ترامپ برای صلح بین اسرائیل و فلسطین

ظریف: آمریکا با جنایت جدیدی به اسم «معامله قرن» حقوق فلسطینی‌ها را زیر پا می‌گذارد

حملات شبه‌نظامیان عراق علیه آمریکا به درخواست فرمانده سپاه قدس ایران فروکش کرده است