Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ساز و نوای ایرانی در جشنواره موسیقی مقدس فاس

خورشید دادبه، جشنواره موسیقی مقدس فاس (مراکش) ۲۰۱۹
خورشید دادبه، جشنواره موسیقی مقدس فاس (مراکش) ۲۰۱۹ Copyright رامین آشفته (برای یورونیوز)
Copyright رامین آشفته (برای یورونیوز)
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از سال ۲۰۱۶ تاکنون، این بار دوم بود که سحر محمدی در جشنواره فاس حضور می‌یافت.

آگهی

گزارش از رامین آشفته

بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی موسیقی مقدس از ۲۴ خرداد تا یکم تیر امسال در شهر فاس مراکش برگزار شد.

فاس که یکی از شهرهای مذهبی مراکش شمرده می‌شود هر سال به مدت ده روز میزبان گروه‌های موسیقی عرفانی از کشورهای مختلف جهان می‌شود و در این هنگام صدای آواز و آهنگ از همه محله‌ها و کوچه پس کوچه‌های آن به گوش می‌رسد. این شهر برای چندین قرن پایتخت سیاسی مراکش بوده و امروز همچنان یکی از کانون‌های مهم فرهنگی در کشور به شمار می‌رود.

در جشنواره امسال موسیقی فاس که «در همریزگاه فرهنگ‌ها» نام نهاده گرفته بود هنرمندانی از کشورهای گوناگون از جمله مراکش، بریتانیا، ایرلند، اسپانیا، هلند، آلمان، لبنان، آذربایجان، افغانستان، کانادا، مالی، فلسطین، سنگال، فرانسه، آمریکا، ارمنستان، هند، صربستان، کلمبیا، ونزوئلا و پاراگوئه و البته ایران شرکت داشتند. تماشاگران این جشنواره نیز همانند هنرمندان هر یک از سرزمینی آمده بودند.

رامین آشفته (برای یورونیوز)
جشنواره موسیقی مقدس فاس (مراکش)رامین آشفته (برای یورونیوز)

هر روز از ده روز جشنواره امسال سفری بود در دنیای موسیقی، از شرق تا غرب و از گذشته تا حال. یک روز با موسیقی هندی گذشت، روز دیگر با نواهای ایرانی و آذری، زمانی اشعار عارفانه سرودهای گروه کر مسیحی و زمانی دیگر رقص و آواز، این همه در ۶۰ کنسرت و نمایش و مراسم دیگر متجلی شد که در نقاط مختلف شهر برگزار گردیده بود.

شرکت‌کنندگان در فستیوال فاس که از نقاط مختلف دنیا آمده بودند از زیبایی پارک‌ها، دروازه‌های بزرگ و بناهای تاریخی و معماری شهر نیز لذت بردند.

رامین آشفته (برای یورونیوز)
جشنواره موسیقی مقدس فاس (مراکش)رامین آشفته (برای یورونیوز)

هنرمندان ایرانی

امسال نیز همچون سال‌های گذشته چندین هنرمند ایرانی یا ایرانی‌تبار مهمان جشنواره بودند. در این میان سحر محمدی شاید از همه معروف‌تر بود. کنسرت سحر محمدی در پارک «جنان سبیل» فاس برگزار شد و بیش از چهار صد تماشاگر حاضر در این پارک آوای دلنشین این هنرمند ایرانی را شنیدند. آوازهای سنتی سحر و صدای زیبای او محبوبیت زیادی در میان دوستداران موسیقی معنوی داشت و این در حالی بود که بیشتر آنان فارسی نمی‌دانستند.

از سال ۲۰۱۶ تاکنون، این بار دوم بود که سحر محمدی در جشنواره فاس حضور می‌یافت. آواز دلنشین سحر با صدای دودوک‌های هگ سریکویومجیان و جیورجی میناسیان از ارمنستان همراهی می‌شد. هگ هم اکنون در شهر لیون فرانسه زندگی می‌کند و همکاری او با سحر محمدی از دو سال پیش شروع شده است. آنها قرار است در یک سال آینده چندین کنسرت در فرانسه و.سوئد برگزار کنند.

رامین آشفته (برای یورونیوز)
سحر محمدی، جشنواره موسیقی مقدس فاس (مراکش)رامین آشفته (برای یورونیوز)

دسترسی آسان به اخبار روز جهان با اپلیکیشن یورونیوز

خورشید دادبه، نوازنده ایرانی نیز در مراسم گشایش این جشنواره چند آهنگ با تنبور نواخت.

کنسرت‌های بزرگ و شبانگاهی جشنواره در یکی از مهم‌ترین دروازه‌های شهر به نام باب‌المکنیه به اجرا آمد. از جمله این برنامه‌ها یکی هم آئین گشایش جشنواره بود که بیشتر ترکیبی از موسیقی عرفانی و رقص و آواز و ترانه‌های مراکش بود. بنای زیبای باب‌المکنیه در هنگام کنسرت‌ها با نورپردازی لیزری و افکت‌های هنری دکور صحنه را تشکیل می‌داد.

رامین آشفته (برای یورونیوز)
جشنواره موسیقی مقدس فاس (مراکش)رامین آشفته (برای یورونیوز)

کنسرت سامی یوسف

کنسرت بزرگ سامی یوسف که در دروازه المکنیه برگزار شد بیش از شش هزار نفر مخاطب داشت.

این خواننده معروف بریتانیایی ایرانی‌تبار که به چندین زبان از جمله عربی، فارسی، ترکی و انگلیسی می‌خواند، از محبوب‌ترین هنرمندان در کشورهای عربی هم در میان جوانان و هم در میان بزرگسالان است. او برنامه امسال خود را اختصاصا برای فاس تنظیم کرده بود و تمام قطعه‌های اجرا شده او از اشعار عرفانی و صوفیانه بودند. گروه موسیقی و آواز کر سامی از نوازندگان و خوانندگان ایرانی، ترکی، لبنانی، مراکشی و غیره تشکیل شده بود.

هنگام اجرای سامی یوسف هزاران تماشاچی عربی‌زبان حاضر در باب‌المکینه اشعارش را هم‌صدایی می‌کردند.

رامین آشفته (برای یورنیوز)
سامی یوسف، خواننده بریتانیایی ایرانی‌تباررامین آشفته (برای یورنیوز)

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ایران: جاس استون در جزیره کیش بازداشت نشده نبود

جاس استون از ایران اخراج شد، نیکی میناژ به عربستان می‌رود

جشنواره موسیقی قَبَله؛ رقص نوجوانان آذربایجان با موسیقی کوبایی