Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سخنگوی اتحادیه اروپا: زمان مشخصی برای اجرایی شدن اینستکس ندارم

سخنگوی اتحادیه اروپا: زمان مشخصی برای اجرایی شدن اینستکس ندارم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایا کوسیانچیچ، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی و اقدام امنیتی اتحادیه اروپا گفت که اروپا درصدد است هرچه سریعتر اینستکس را به عنوان یکی از مهم ترین تعهدات اروپا برای حفظ برجام اجرایی کند.

آگهی

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی و اقدام امنیتی اتحادیه اروپا سه شنبه اعلام کرد که سازوکار ویژه اقدام مالی بین ایران و اتحادیه اروپا در روزهای آینده عملیاتی می شود. همزمان بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی هسته ای ایران، اعلام کرده است درصورت عدم پای بندی اروپایی ها به مفاد برجام، ایران از روز جمعه آینده روند غنی سازی اورانیوم را تسریع خواهدکرد.

آیا سخنان فدریکا موگرینی درباره عملیاتی شدن اینستکس پاسخی است به اولتیماتوم ایران درباره تسریع غنی سازی. خبرنگار یورونیوز در بروکسل با طرح این سوال با مایا کوسیانچیچ، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اروپا گفتگو کرد.

مایا کوسیانچیچ در پاسخ به خبرنگار یورونیوز گفت: « پیش تر خانم موگرینی در این باره بطور کامل پاسخ داده اند. بصورت شفاف و صریح بارها توضیح داده شده است که (اتحادیه اروپا) همه تلاشش را برای حفظ برجام و اجرای کامل تعدات طرفین بکار خواهد بست. ما هم چنان از ایران می خواهیم که به تعهداتش در قبال برجام پای بند بماند. فدریکا موگرینی دیروز بسیار روشن و صریح گفتند که ما در برهه ای سخت و بحرانی قرارگرفته ایم اما تمام تلاشمان روی حفظ برجام متمرکز است و بزودی روز جمعه در وین اتریش نمایندگان ایران و کشورهای باقی مانده در برجام زیر نظر هلگا اشمید، معاون دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جلسه ای برگزارخواهندکرد. بنابراین فکر نمی کنم در این باره موضع ما تغییر کرده باشد.»

خبرنگار پاکستانی هم از سخنگوی اتحادیه اروپا درباره زمان عملیاتی شدن اینستکس پرسید و از وی خواست تا توضیح بدهد درصورت عملیاتی شدن اینستکس، آیا اصولا شانسی برای فروش و صادرات نفت ایران وجود خواهد داشت؟

مایا کوسیانچیچ در پاسخ به این سوال گفت: « سازوکار ویژه مالی بین اتحادیه اروپا و ایران، اینستکس، پیشرفت زیادی داشته است و اروپا آنرا تقویت می کند، سه کشور امضاکننده برجام، بریتانیا و آلمان و فرانسه، با حمایت بقیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از این سازوکار حمایت می کنند. نمی توانم زمان مشخصی برای اجرایی شدن اینستکس بیان کنم، اما بصورت شفاف و صریح بارها گفته ایم که می خواهیم بزودی نتیجه اینستکس را داشته باشیم و می دانیم که اینستکس یکی از مهم ترین تعهدات ما برای حفظ برجام در قبال ایران است. و امیدواریم که در چنین چارچوبی ایران هم به متعهد و پای بند به مفاد برجام، توافق هسته ای بماند.»

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراقچی: نشست کمیسیون مشترک برجام قدمی رو به جلو اما ناکافی بود و انتظارات ایران را بر نیاورد

ابراز نگرانی اروپا از وضعیت غیرنظامیان ادلب؛ موگرینی: تمام طرف‌های درگیر مسئول هستند

حسن روحانی: محتوای نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی رئیس‌جمهور هم در ایران حق آزادی‌بیان ندارد