علی شمخانی: آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران از ۱۶ تیر خواهد بود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
علی شمخانی: آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران از ۱۶ تیر خواهد بود
کپی رایت  عکس از رویترز

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، بیانیه اخیر وزراء خارجه سه کشور اروپایی را «وقاحت سیاسی» عنوان کرد و آن نشانه «عدم وجود اراده در اروپا برای اجرای تعهداتش» تلقی کرد.

علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران در قالب یادداشتی که از طریق خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران منتشر کرده با تاکید بر آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران از ۱۶ تیرماه (۱۲ روز دیگر)، تلاش‌های دیپلماتیک اروپا برای پایبندی حداکثری ایران به تعهدات توافق هسته‌ای را به تلاش فریبکارانه سیاسی برای محدودسازی حقوق مسلم مردم ایران تعبیر کرده است.

پیشتر بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده بود که گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران شامل عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام خواهد بود.

بیشتر بخوانید:« ایران به زودی از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند»

آقای شمخانی اعلام کرده که آغازِ «با جدیت» گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران، با هدف جلوگیری از سوء استفاده برخی کشورها از «صبر» جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد تا مشخص شود که پاسخ ایران به تجاوز پهپاد آمریکایی به مرزهای هوایی با واکنش، نسبت به تلاش فریبکارانه سیاسی برای محدودسازی حقوق مسلم مردم ایران تفاوتی ندارد.

او تلاش‌های دیپلماتیک اخیر اروپا را اعمال فشار آنها برای وادارساختن ایران به تداوم اجرای تعهدات پذیرفته‌شده در برجام بدون انجام تعهدات متقابل سایر طرف‌ها ارزیابی کرده و بیانیه اخیر وزرای خارجه سه کشور اروپایی در این خصوص را «وقاحت سیاسی» نام‌گذاری کرده و نوشته است: «قائل به عدم وجود اراده در اروپا برای اجرای تعهداتش هستیم.»

آقای شمخانی ضمن متهم کردن اروپا به همسویی با خواست‌های آمریکا تاکید کرده که براساس تصمیم شورای عالی امنیت ملی از ۱۶ تیرماه، گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران با جدیت آغاز خواهد شد.

بیشتر بخوانید:هشدار فرانسه به ایران: نقض برجام یک اشتباه بزرگ خواهد بود