عادل جبیر: اگر ایران به سیاست‌های ستیزه‌جویانه ادامه دهد، باید بهایش را بپردازد

عادل جبیر: اگر ایران به سیاست‌های ستیزه‌جویانه ادامه دهد، باید بهایش را بپردازد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«پیغام ما این است: اگر ایران می‌خواهد دوباره تحریم نشود، باید سیاست‌هایش را تغییر دهد. کسی از تغییر رژیم (رژیم چینج) حرف نمی‌زند.»

عادل جبیر،‌ وزیر مشاور امور خارجه عربستان می‌گوید کشورش خواهان جنگ نیست اما اگر «ایران رویکرد مخرب کنونی را ادامه دهد، باید بهای آن را هم بپردازد.»

آگهی

آقای جبیر که پیشتر وزیر امور خارجه دولت عربستان بود در مصاحبه اختصاصی با روزنامه لوموند فرانسه، ایران را به حمله به نفت‌کش‌ها، لوله‌های نفتی و ارسال موشک برای «تروریست‌های حوثی» متهم کرد.

وی با اشاره به حمله به یک نفتکش تحت مالکیت شرکت ژاپنی و محموله سفارش ژاپن در زمان حضور شینزو آبه در تهران گفت: «این نشان می‌دهد که ایران تمایلی به کاهش تنش ندارد.»

عربستان و متحدان منطقه‌ای پادشاهی سعودی همراه با ایالات متحده، بریتانیا و آلمان ایران را مسئول حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان می‌دانند.

بیشتر بخوانید:

«همه کشورهای منطقه از سیاست ترامپ در قبال برجام خشنود شدند»

عادل جبیر در پاسخ به این پرسش که آیا از اینکه در برابر برجام با اسرائیل در یک سنگر قرار دارید، ناراحت نیستید گفت:‌ «فکر می‌کنم این امر نشانگر این است که توافق هسته‌ای از جانب همه کشورهای خاورمیانه رد شد. ما، امارت عربی متحده، بحرین و دیگران. همه انتخاب ترامپ را تحسین کردند. ما عمل می‌خواهیم و نه حرف. ما چهار سال با ایران حرف زدیم و به جایی نرسیدیم.»

وی درباره موثر بودن تحریم‌ها گفت: «تحریم‌های جدید خیلی خیلی جدی هستند. صادرات نفت آن‌ها سقوط کرده، ارزش پول ملیشان سقوط کرده، تورم پرواز می‌کند. تنش‌ها در داخل ایران هم به شدت افزایش یافته است و شرایط بدتر هم می‌شود. پیغام ما این است: اگر ایران می‌خواهد دوباره تحریم نشود، باید سیاست‌هایش را تغییر دهد. کسی از تغییر رژیم (رژیم چینج) حرف نمی‌زند. فقط می‌گوییم سیاست‌هایتان را تغییر دهید و به یک رژیم عادی (نرمال) تبدیل شوید.» وی افزود:‌ «اگر ایران رویه کنونی را ادامه دهد، نتایج فاجعه بار خواهد بود.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استقبال لاریجانی از پیشنهاد بن سلمان برای حل مسالمت آمیز اختلافات ایران و عربستان

جنگ در یمن؛ حوثی‌ها پس از مذاکرات «مثبت» ریاض را ترک کردند

پنج آمریکایی رها شده از زندان‌های جمهوری اسلامی وارد خاک آمریکا شدند