آلمان: جهان باید بدنبال راه‌حل سیاسی برای تنش‌ بین ایران و آمریکا باشد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان   -   کپی رایت  عکس از رویترز

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز شنبه ۲۲ ژوئن گفت که جامعه بین الملل باید بدنبال راه‌حلی سیاسی برای تنش بین ایران و آمریکا باشد.

این سخنان خانم مرکل بدنبال تنش‌ کم سابقه اخیر بین تهران و واشنگتن، حمله به تانکرهای نفتی در خلیج فارس و دریای عمان، و همچنین سرنگون کردن یک فروند پهپاد آمریکایی توسط ایران، ایراد می شود.

آمریکا، ایران را عامل حمله به تانکرهای نفتی می داند، اتهامی که ایران آن را رد می کند. تهران اما مسئولیت سرنگون کردن پهپاد آمریکایی را می پذیرد و می گوید که این پهپاد حریم هوایی ایران را نقض کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به سرنگون کردن پهپاد آمریکا توسط ایران گفت که «شوکه شدیم و تصمیم گرفتیم به ۳ نقطه» در ایران حمله کنیم اما وقتی که یک ژنرال به من گفت که ممکن است در این حملات ۱۵۰ نفر کشته شوند دستور دادم حمله‌ای صورت نگیرد.

آنگلا مرکل که در گردهمایی سالانه پیروان کلیسای پروتستان حضور داشت همچنین گفت که به موضوع ایران در نشست آتی رهبران گروه ۲۰ در ژاپن و حداقل در سطح دو جانبه بین رهبران پرداخته خواهد شد.

صدر اعظم آلمان افزود: « باید که راه حلی سیاسی [برای تنش‌زدایی بین ایران و آمریکا] وجود داشته باشد و این موضوعی است که روی آن کار می کنیم.»