ترامپ: تحریم‌های دیگری در راه است؛ بیایید عظمت ایران را احیاء کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترامپ: تحریم‌های دیگری در راه است؛ بیایید عظمت ایران را احیاء کنیم
کپی رایت  عکس از رویترز

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز شنبه اعلام کرد که قصد دارد با هدف جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، تحریم‌های بیشتری را علیه ایران به اجرا بگذارد.

آقای ترامپ روز شنبه ۱ تیر (۲۲ ژوئن) در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «ما تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال می‌کنیم. در برخی موارد به آرامی پیش می‌رویم و در برخی موضوعات سریع عمل می‌کنیم.»

وی همزمان با اشاره به این که ایران کشور ثروتمندی است گفت که وضعیت اقتصادی ایران خراب است. آقای ترامپ تحریم‌هایی را که دولتش علیه ایران اعمال کرده است کارساز می‌داند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین ضمن قدردانی و تشکر از ایران برای هدف نگرفتن هواپیمای نظامی آمریکایی که بیش از ۳۰ سرنشین داشت، تاکید کرد که گزینۀ اقدام نظامی علیه ایران همچنان روی میز است. 

وی اشاره ای نکرد که آیا این هواپیمای آمریکایی و پهپاد سرنگون شده همانگونه که تهران ادعا می کند حریم هوایی ایران را نقض کرده بوده است یا نه.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد که همراه با پهپاد آمریکایی سرنگون شده، یک هواپیمای دیگر از نوع P8 با ۳۵ سرنشین در حال پرواز بود که سپاه می‌توانست آن را نیز هدف بگیرد اما تصمیم گرفته شد تا موشکی به سوی آن شلیک نشود.

آقای ترامپ که از واشنگتن عازم استراحتگاه ریاست جمهوری در کمپ دیوید بود گفت که در آنجا در خصوص ایران تعمق و اندیشه خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که بسیار مهم است یک شروع دوباره دربارۀ ایران داشته باشیم و افزود: «بیایید عظمت ایران را احیاء کنیم.» وی در قسمت دیگری از سخنانش گفت اگر ایران سلاح هسته ای نسازد او بهترین دوست ایران خواهد شد.