Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آسوشیتدپرس: ارتش آمریکا برای حمله نظامی محدود به ایران آماده شده بود

آسوشیتدپرس: ارتش آمریکا برای حمله نظامی محدود به ایران آماده شده بود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«رادارها و سکوهای پدافند موشکی از جمله اهداف حملات محدود نظامی آمریکا به ایران بوده اند.»

آگهی

در پی بالاگرفتن تنش میان واشنگتن و تهران، برخی منابع خبری از تدارک ارتش آمریکا برای حمله به ایران خبرداده و تاکید کردند که این حمله احتمالی با دستور مستقیم دونالد ترامپ، لغو شده است.

آسوشیتد پرس به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد که نظامیان آمریکایی شامگاه پنجشنبه در واکنش به سرنگونی یک فروند پهپاد تجسسی توسط ایران خود را برای انجام «حملاتی محدود» آماده کرده بودند اما مجوز انجام این حمله به ناگهان لغو شد.

بر اساس این گزارش منبع ناشناسی که آسوشیتد پرس به آن استناد کرده در ادامه بدون ارائه جزئیات بیشتر تصریح کرده است که رادارها و سکوهای پدافند موشکی از جمله اهداف حملات محدود نظامی آمریکا به ایران بوده اند.

این درحالیست که رویترز نیز ساعاتی پیش به نقل از منابع نزدیک در دولت آمریکا اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از سرنگون شدن پهپاد تجسسی مجوز انجام حملات محدود به ایران را صادر و سپس آن را لغو کرده بود. در گزارش نیویورک تایمز از چند مسئول بلند پایه دولت آمریکا به عنوان منابع این خبر یاد شده است.

از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتد پرس در گزارش خود تاکید کرده است که کاخ سفید به درخواست های مکرر برای تایید این خبر و عوض شدن تصمیم رئیس جمهوری برای حمله به ایران پاسخی نداده است.

در گزارش آسوشیتد پرس تاکید شده که طرح اولیه این حملات توسط پنتاگون تهیه شده و جزئیات آن در اختیار مسئولان بلند پایه دولت قرار گرفته بود. این درحالیست که هنوز در باره چگونگی تدارک این حملات و آمادگی نظامیان برای اجرای طرح یاد شده اطلاعاتی منتشر نشده است.

بر اساس این گزارش دستور لغو عملیات در ساعت ۱۹.۳۰ به وقت واشنگتن صادر شد. رئیس جمهوری آمریکا بخش عمده ای از ساعات روز را به گفتگو با مشاوران امنیت ملی و رهبران کنگره در باره راهبرد مقابله با ایران اختصاص داده بود.

آقای ترامپ در نخستین واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی در خلیج فارس طی یک پست توییتری نوشت: «ایران اشتباه خیلی بزرگی را مرتکب شده است». رئیس جمهوری آمریکا سپس در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال پاسخ نظامی واشنگتن گفته بود: «به زودی متوجه خواهید شد.»

رئیس کاخ سفید دقایقی بعد با چرخشی معنا دار این ایده را مطرح کرد که حمله به پهپاد شاید بر اساس خطا و اشتباهی «ابلهانه» و نه با نیت عمدی «تشدید تنش» صورت گرفته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر آمریکا در سازمان ملل: ایران را به میز مذاکره برمی‌گردانیم

آلمان، بریتانیا و روسیه خواستار حل دیپلماتیک تنش میان آمریکا و ایران شدند

بایدن و شبه‌نظامیان طرفدار ایران؛ نقش دیپلماسی و تصمیمات نظامی آمریکا در پاسخ به حملات چیست؟