Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تصویب دو لایحه جنجالی در پارلمان کبک؛ اجرای لائیسیته و بازنگری در قوانین مهاجرتی

ساختمان مجلس ملی کبک
ساختمان مجلس ملی کبک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لایحه مصوب پارلمان کبک همچنین زمینه ساز بازنگری در سیستم مهاجرتی و تغییر اولویت به سوی مهارت های فنی و کاری است.

آگهی

پارلمان کبک روز یکشنبه دو لایحه جنجالی را به تصویب رساند که حمایت دولت میانه رو این استان را به دنبال دارد و گفته می شود که با هدف کاستن از میزان مهاجرت به این بخش فرانسه زبان از کانادا طراحی و تدوین شده است.

یکی از این دولایحه که سر و صدای زیادی به پا کرده به ممنوع شدن نشانه های مذهبی در میان برخی کارمندان این استان مرتبط است و دیگری به عنوان طرحی برای بازنگری در قوانین و نظام مهاجرتی معرفی شده است.

به گفته کارشناسان هر دو لایحه با هدف کاهش میزان مهاجرت به شکل رایج و افزایش یافته آن طی سالهای اخیر تدوین و تصویب شده است به نحوی که استان فرانسه زبان کبک از این پس محدودیتی برای پذیرش و فعالیت اجتماعی شهروندان دارای باورهای مذهبی قائل می شود که بخش عمده ای از آنها را مهاجران تشکیل می دهند.

بر این اساس همچنین قرار است نظام مهاجرتی استان کبک با تغییر رویکرد و اعمال هدف گذاری جدید جایگزین سیستم قبلی شود که اولویت را در جذب مهاجر بر اساس پیوندهای خانوادگی قرار داده بود. از این رو لایحه مصوب پارلمان کبک زمینه ساز بازنگری در سیستم مهاجرتی و تغییر اولویت به سوی مهارت های فنی و کاری است.

در لایحه دیگری که از آن به عنوان لائیسیته، یا حذف نشانه های مذهبی از دستگاه و نهادهای دولتی نام برده می شود به همراه داشتن هر شیء‌ای با ماهیت مذهبی در میان برخی از بخش ها ممنوع اعلام شده است. ماموران پلیس، قضات، وکلا، زندان بانان و کارمندان موسسات آموزشی از جمله افرادی هستند که بر اساس این لایحه ملزم به پرهیز از به همراه داشتن نمادها و نشانه های مذهبی شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه لایحه به تصویب رسیده در پارلمان که به قانونی جدید در دستگاه های دولتی تبدیل شده تنها برای افراد تازه به خدمت گرفته شده قابل اجرا است و کارمندان از پیش فعال در بخش های یاد شده را شامل نمی شود.

ارائه و تصویب لایحه ممنوعیت نمادهای مذهبی از جمله مهمترین وعده های انتخاباتی فرانسوا لوگو، نخست وزیر دولت محلی کبک محسوب می‌شود که حزب راست میانه تحت رهبری وی موسوم به «ائتلاف آینده کبک» اکثریت را در پارلمان استانی در دست دارد.

این لایحه در واقع به عنوان قطب مقابل مواضع نزدیک به «مالتی کالچریسم» یا چندگانگی فرهنگی است که جاستین ترودو، نخست وزیر لیبرال کانادا از مدافعان آن به شمار می رود.

سیمون ژولن بارتت، وزیر تنوع و مهاجرت کبک در توجیه این لایحه مصوب گفته است که قانون یاد شده «این حق را برای کلیه شهروندان کبک فراهم می کند تا خدمات دولتی لائیک دریافت کنند.»

از سوی دیگر پی یر آرکاند، کفیل ریاست حزب لیبرال کبک در واکنشی انتقاد آمیز به قانون جدید لائیسیته ضمن ابراز تاسف از تصویب این لایحه روز یکشنبه، زمان رای پارلمان به لایحه یاد شده را «روزی غم انگیز برای کبک» توصیف و تصریح کرد: «کبک از این پس تنها نقطه از آمریکای شمالی است که حقوق ساکنان آن سلب می شود.».

حزب راست میانه (ائتلاف آینده کبک) سال گذشته میلادی با وعده کاهش ۲۰ درصدی مهاجرتی قدرت را در استان کبک در دست گرفت. دیگر لایحه مصوب پارلمان کبک به دولت محلی در این استان امکان می دهد تا از اختیارات بیشتری برای اعطا و یا رد اجازه اقامت برخوردار شود.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحث داغ مخالفان و طرفداران لایحه اجرای لائیسیته در ایالت کبک کانادا

مخالفت دو حزب سیاسی در کبک با نام‌ گذاری روزی برای مبارزه با اسلام‌هراسی

ابراز همدردی کانادایی ها با مسلمانان در پی حمله ای به مسجدی در کبک