سه حمله مرگبار در لندن؛ ترامپ در توئیتی صادق خان را یک فاجعه خواند

سه حمله مرگبار در لندن؛ ترامپ در توئیتی صادق خان را یک فاجعه خواند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«نژادپرستان بسیاری هستند که فکر می‌کنند آقای ترامپ مظهر (اندیشه) آنهاست.»

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در پی کشته شدن سه مرد در لندن، پایتخت بریتانیا با نوشتن یک توئیت صادق خان، شهردار این شهر را «یک فاجعه» خواند.

این حملات در کمتر از ۲۴ ساعت رخ داد و در طی آن دو نوجوان بعدازظهر جمعه ۲۴ خردادماه (۱۴ ژوئن) یکی با چاقو و دیگری به ضرب گلوله به فاصله یکساعت از یکدیگر کشته شدند. یک مرد ۳۰ ساله نیز روز شنبه ۲۵ خردادماه (۱۵ ژوئن) در نزاع خیابانی با چاقو کشته شد.

با بررسی کارآگاهان جنایی، شش مرد و یک زن مظنون به این حملات شناسایی و دستگیر شدند.

براساس آمارهای منتشر شده، سال گذشته ۱۳۴ نفر در لندن کشته شدند که بالاترین نرخ جنایت در یک دهه گذشته بوده است.

شهردار لندن روز جمعه در حساب توئیتر خود نوشت که از شنیدن خبر قتل دو نوجوان منقلب شده است. وی از مردم خواست درصورتی که اطلاعاتی درباره حادثه یا قاتلان دارند با مراکز پلیس تماس بگیرند.

این مساله سبب شد که رئیس‎جمهوری ایالات متحده که دشمنی دنباله‌داری با شهردار لندن دارد از فرصت استفاده کرده و به وی بتازد. دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: «لندن هرچه زودتر به یک شهردار جدید نیاز دارد. خان یک فاجعه است و بدتر خواهد شد.»

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی به سخنان آقای ترامپ واکنش نشان داده و تلاش کردند وضعیت شهرهای آمریکا را با لندن مقایسه کنند. یکی از کاربران با انتشار توئیتی که در آن به مقایسه تعداد افراد کشته شده در شهرهای ایالات متحده با لندن پرداخته بود، نوشت: «نرخ قتل در ایالات متحده ۵ برابر بریتانیا و در برخی شهرهای آمریکا ۳۰ برابر لندن است.»

طیق آماری، نرخ قتل در سال ۲۰۱۸ در لندن ۱.۸ نفر به ازای هر صدهزار نفر جمعیت بود و این درحالی است که نرخ قتل در بالتیمور در همان سال ۵۵.۸ نفر به ازای هر صدهزار نفر گزارش شده است. حتی تعداد قربانیان سن‌دیگو به عنوان کلان‌شهری که کمترین میزان قتل در آن گزارش شده ۲.۲ نفر به ازای هر صد هزار نفر است. 

دعوای رسمی میان این دو مقام ارشد سابقه طولانی دارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۱۳ خردادماه (۳ ژوئن) برای دیداری رسمی وارد بریتانیا شد. وی دقایقی پیش از فرود هواپیمایش در لندن با انتشار توئیتی صادق خان را یک بازنده تمام عیار توصیف کرد.

صادق خان نیز پیشتر انتقادات تندی علیه دونالد ترامپ ابراز کرده و وی را مظهر فاشیست و نماد تهدید جهانی معرفی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

همچنین در جریان سفر آقای ترامپ به بریتانیا شهردار لندن، و دیگر سیاستمداران عالی‌رتبه حزب کارگر در مراسم استقبال از دونالد ترامپ شرکت نکردند.

صادق خان از دولت بریتانیا برای پهن کردن «فرش قرمز» برای آقای ترامپ انتقاد کرد و گفت: «نژادپرستان بسیاری هستند که فکر می‌کنند او (آقای ترامپ) مظهر (اندیشه) آنهاست.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه سرگشاده شهردار لندن: افراط گرایی همچون کرونا در حال گسترش است

نخست وزیر بریتانیا به طرح اتهام عدم سلامت روانی علیه ترامپ واکنش نشان داد

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت